24.4 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Παναθηναϊκός μέσα στην αστάθεια στο ΟΑΚΑ…

Για μια ακόμη φορά ο Παναθηναϊκός παρουσίασε σημάδια κάμψης σε ένα δεκάλεπτο του, και όπως και στο παιχνίδι με την Μπάγερν κατάφερε να απολέσει διαφορά 22 πόντων (30-8) και να βάλει την Ζενίτ στο παιχνίδι, παίζοντας ουσιαστικά αεράμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Συγκεκριμένα με τους Ρώσους να ευστοχούν σε συνεχόμενα τρίποντα, αλλά και τους Ουίλ Τόμας και Αγιόν να μην μπορούν να αντιμετωπιστούν, η Ζενίτ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 29-12, μειώνοντας σε 42-40, γεγονός που προκάλεσε αποδοκιμασίες του κοινού, και αυτές να στρέφονται και κατά των διαιτητών για το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Αγιόν στα 30'' πριν το τέλος του ημιχρόνου. Για την ιστορία το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 46-40 χάρη σε τρίποντο του ΝτεΣον Τόμας λίγο πιο κάτω από το κέντρο, ενώ οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο υπέπεσαν σε 13 λάθη στο πρώτο μισό του αγώνα.