16.9 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Παναθηναϊκός-Ιωνικός 102-64: Ντέρμπι πρώτου, προπόνηση δεύτερου ημιχρόνου (pics, vids)

Όσο καλή κι αν ήταν η προσπάθεια του Ιωνικού στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, νομοτελειακά δεν θα μπορούσε να γεφυρώσει τη χαώδη απόσταση του με τον Παναθηναϊκό και να τον κοιτάξει στα μάτια ως το τέλος. Πολύ περισσότερο από τη στιγμή που υποχρεώθηκε να εμφανιστεί με ένα ελλιπές ρόστερ μόλις εννιά παικτών, συμπεριλαμβανομένου και του Τολιόπουλου που μέχρι χθες ήταν αμφίβολος και αφού έμεινε εκτός ο Μαυροκεφαλίδης. Ο Παναθηναϊκός παίζοντας στα όρια της... αγγαρείας στο πρώτο ημίχρονο δεν χρειάστηκε να πατήσει ιδιαίτερα το γκάζι για να φτάσει στη νίκη με 102-64 για να κάνει το πρώτο βήμα προς τα ημιτελικά των πλέι οφ της Basket League.

Ο Ιωνικός μπήκε απελευθερωμένος από το άγχος του αποτελέσματος στο παιχνίδι και εκμεταλλευόμενος τη χαλαρότητα του Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά, προηγήθηκε με 13-4 στο 5' με επτά πόντους του Χόλογουελ. Στο τέλος της πρώτης περιόδου συνέχισε να έχει το προβάδισμα (14-20) αφού οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να βρίσκονται... αλλού. Είχαν 6/15 σουτ και πέντε λάθη.

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου η ομάδα της Νίκαιας βρέθηκε στο +11 (14-25) αλλά ο Ιωάννης Παπαπέτρου ανέλαβε να αφυπνίσει τους συμπαίκτες του. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού σημείωσε τους 17 από τους 28 πρώτους πόντους των «πράσινων» στο 15' (28-31) και τους 21 από τους 32 στο 17' (32-34). Οι κυπελλούχοι Ελλάδας ισοφάρισαν μετά από ώρα στους 34 πόντους και προηγήθηκαν στα 1:46 από το τέλος του ημιχρόνου, για πρώτη φορά μετά το αρχικό 2-0. Στο φινάλε του πρώτου μέρους η διαφορά ήταν στη μικρότερη δυνατή τιμής (40-39).

Στα πρώτα 20 λεπτά εκτός όλων των άλλων, ο Παναθηναϊκός μέτρησε μόλις 3/14 τρίποντα...

... ενώ από την άλλη πλευρά ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 3/5...

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έκανε την αναμενόμενη προσπάθεια να βγάλει από το ματς την «ταμπέλα» του ντέρμπι. Έπειτα από 6,5 λεπτά δράσης βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά με διψήφιο προβάδισμα (59-46) αφού έπαιζε με περισσότερη διάθεση και στις δύο πλευρές του παρκέ, ενώ από τη άλλη πλευρά η κόπωση είχε κάνει την εμφάνιση της για τους Νικαιώτες. To παιχνίδι είχε πάρει τον φυσιολογικό δρόμο του. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 63-48 στο 28' και με 69-50 στο 30'.

Η τελευταία περίοδος είχε βέβαια διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Κάτας να μοιράζει χρόνο στους παίκτες του και τον Παναθηναϊκό να τελειώνει τη δουλειά, για να κάνει το 1-0. Οι δύο ομάδες θα ξαναβρεθούν την Παρασκευή (14/5, 17:00) στο κλειστό της Νίκαιας.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν ο μόνος παίκτης του Παναθηναϊκού που δεν συμμετείχε στην «πράσινη» αγγαρεία στο πρώτο ημίχρονο. Το τελείωσε με 21 πόντους και 8/9 σουτ σε μία επίδειξη καλής νοοτροπίας. Έμεινε πάντως τρεις πόντους μακριά από το ρεκόρ καριέρας του, αφού σημείωσε δύο στο δεύτερο ημίχρονο στο οποίο δεν έπαιξε πολύ.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Μπορεί να θεωρηθεί και «παράσημο» για τον Ιωνικό του πρώτου ημιχρόνου. Οι Νικαιώτες προηγήθηκαν ακόμη και με 11 πόντους, στο μεγαλύτερο προβάδισμα που πήρε οποιαδήποτε ομάδα της φετινής Basket League στο ΟΑΚΑ απέναντι στους «πράσινους». Ο Προμηθέας που ήταν ο μόνος που έφυγε όρθιος από εκεί, είχε προηγηθεί μέχρι και με 10 πόντους. Το μεγαλύτερο προβάδισμα αντιπάλου του Παναθηναϊκού πάντως στη σεζόν, είναι εκείνο των 14 με το οποίο προηγήθηκε το Λαύριο στο ματς του πρώτου γύρου.