22.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

“Πάτησε” πρόκριση η Φενέρ στην Αγία Πετρούπολη (vids)

Η Φενεμπαχτσέ πανηγύρισε την 11η νίκη της και είναι πια στις θέσεις πρόκρισης πιάνοντας το Μιλάνο, με την έκτη επιτυχία στα επτά τελευταία παιχνίδια να έρχεται μέσα στην Αγία Πετρούπολη με το 73-68  επί της λαβωμένης από βασικές απουσίες όπως των Αϊβερσον και Ρένφρο, αλλά παθιασμένης Ζενίτ που πάλεψε μέχρι τέλους για να κάνει την ζημιά.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε χαλαρή στο γήπεδο, η Ζενίτ αποφασισμένη να το παλέψει όσο άντεχε και το 13-9 στο 6' ανησύχησε τους Τούρκους. Το τάιμτ άουτ του Ομπράντοβιτς ακολουθήθηκε από σερί 10-0 για την ομάδα του, στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 15-19, στο 13' είχε φτάσει στο 17-30 και οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με σκορ 32-41 και Βέσελι - Σλούκα - Ντατόμε να είναι η ηγετική τριπλέτα για την Φενέρ.

O Αγιόν μπήκε αγριεμένος στην τρίτη περίοδο, πήρε στην πλάτη του την ομάδα και την έφερε σε απόσταση σουτ, 45-48 στο 26', η Φενέρ αντέδρασε μέσα από την άμυνά της και πήγε στο 45-54 στο 28', το δεκάλεπτο όμως έληξε με 50-54 αφού οι Ρώσοι είχαν πατήσει γερά στα πόδια τους πια και το είχαν πιστέψει.

Ο Βέστερμαν ήταν το κρυφό χαρτί για τον Ομπράντοβιτς, με προσωπικούς πόντους έφερε το 52-62 στο 32', ο Χόλινς είχε πάρει την μπαγκέτα για τους γηπεδούχους και τους επανέφερε στο 61-65 στο 34'. O Κώστας Σλούκας πήρε πρωτοβουλίες στο καθοριστικό τελευταίο δίλεπτο, έβαλε βολές και κράτησε το προβάδισμα νίκης της ομάδας του.

ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΟΣ: Ο Ομπράντοβιτς έψαχνε έναν συμπαραστάτη για τους Βέσελι και Σλούκα και τον βρήκε στο πρόσωπο του Λέο Βέστερμαν ο οποίος την τελευταία περίοδο έκανε την διαφορά υπέρ της ομάδας του.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Ζενίτ ήταν αναγκασμένη λόγω απουσιών να ποντάρει πολύ στο τρίποντο, όμως με 6/29 δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση και να αιφνιδιάσει τον αντίπαλό της.