24.9 C

Πάτησε… γκάζι και εξαφανίστηκε ο Ιωνικός!

Ο Ιωνικός πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και δεν ξαναείδε πίσω. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος δεν άφησε πολλά περιθώρια στον Ηρακλή και έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στην τρίτη θέση με 4-4 Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους ήταν οι Μπαρτ και Χαραλαμπόπουλος με 14 πόντους ο καθένας.

Ο Ηρακλής ήταν κατώτερος των περιστάσεων και δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του ματς με τον Ιωνικό να φτάνει στην εύκολη νίκη (88-74) .Η κακή άμυνα και τα επιπόλαια λάθη ήταν αρκετά για τον Ηρακλή για να γνωρίσει την δεύτερη συνεχόμενη ήττα και να πέσει στο 3-3. Απελπιστικά μόνος του στην επίθεση για τον «Γηραιό» ήταν ο Ολιβιέρ Χάνλαν με 20 πόντους ενώ βοήθησε όσο μπορούσε ο Ντέιβις με 18 πόντους. Παράπονα από τη διαιτησία είχε η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη με αποτέλεσμα από το ημίχρονο να ανεβάσει μια φωτογραφία με υπονοούμενο για την σημερινή διαιτησία.

To παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετή δόση αστοχίας και για τις δύο ομάδες αλλά ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τους Ντέιβις και Μανωλόπουλο πρωτεργάτες (4-0) αλλά γρήγορα αντέδρασε ο Ιωνικός και πέρασε μπροστά με 9-7. Ο ρυθμός ανέβηκε και οΤζόουνς συνέχιζε να κάνει ζημιά στον Ηρακλή με 3 τρίποντα και διατήρησε μπροστά τον Ιωνικό (19-17). Μετά από αρκετή ώρα ο Οκερέαφοε έβαλε μπροστά τον Ηρακλή (21-20) αλλά ο Μπατής με εύστοχο τρίποντο έκλεισε το δεκάλεπτο με 23-21.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο ζωηροί και με τον Μπατή διατήρησαν το προβάδισμά τους (29-23) σημειώνοντας πέντε προσωπικούς πόντους. Η επίθεση είχε τον πρώτο λόγο και στις δύο ομάδες και ο Ιωνικός αρνούνταν να χάσει το προβάδισμα και με καθοριστικούς τους Χαραλαμπόπουλο (10π.) και τον Τζόουνς οι Νικαιώτες έλεγχαν το ματς αλλά ο Χάνλαν ήταν μια ομάδα μόνος τους στην επίθεση και κρατούσε κοντά στο σκορ τον Γηραιό. Ο Αμερικανός γκαρντ με 15 πόντους κρατούσε σε μονοψήφια απόσταση τον Ηρακλή στο σκορ με το ημίχρονο να λήγει στο 50-44.

Μπήκε φορτσάτη η ομάδα του Νίκου Βετούλα στην τρίτη περίοδο και με τον Μπαρτ να σημειώνει 10 πόντους έφτασε γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (65-50) και τον Ηρακλή να δείχνει ανήμπορος στην επίθεση. Τα αρκετά λάθη του Ηρακλή επέτρεψαν στον Ιωνικό να τρέξει σε πολλούς αιφνιδιασμούς και να πετύχει εύκολα καλάθια (70-52). Συνέχισε τον τρελό ρυθμό ο Ιωνικός και σε συνδυασμό με τα αρκετά λάθη των φιλοξενουμένων έκλεισε τη διαφορά στο 82-55.

Το παιχνίδι δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο χωρίς πολλές αλλαγές και τον Ιωνικό να μην απειλείται σε κανένα σημείο του παιχνιδιού με τη διαφορά να είναι σταθερά σε διψήφια επίπεδα (86-69). Ο Ιωνικός έριξε τον... ρυθμό του αλλά συνέχισε να έχει το πάνω χέρι μέχρι το τέλος της αναμέτρησης (88-74)

Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΙΩΝΙΚΟΥ:

Μετά το αρνητικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα ο Ιωνικός αρχίζει να δείχνει τα πραγματικά στοιχεία και τις δυνατότητες αυτού του ρόστερ μετά την έλευση του Νίκου Βετούλα στον πάγκο της ομάδας και πλέον μετράει τέσσερις συνεχόμενες νίκες με όμορφο μπάσκετ και έφτασε στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. To εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο (30-11) απεικόνισε την σκληρή δουλειά και τα στοιχεία που έχει προσθέσει στην ομάδα ο Έλληνας κόουτς.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ:

Mπορεί το παιχνίδι να κρίθηκε από νωρίς αλλά στη στατιστική οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά. Τα σημεία που έδωσαν τη νίκη στον Ιωνικό ήταν τα μόλις 8 λάθη έναντι τα 13 του Ηρακλή ενώ ώθηση στους γηπεδούχους έδωσαν τα 13 επιθετικά ριμπάουντ που του έδωσε την ευκαιρία να ανανεώσουν τις επιθέσεις τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 50-44, 80-55, 88-74