22.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Πάντερ πάντα από παντού

Τρομερή ανατροπή και νίκη για τον «εφτάψυχο» Ερυθρό Αστέρα του Ντράγκαν Σάκοτα, ο οποίος άλωσε το Αστρομπάλ, κερδίζοντας την Βιλερμπάν με 83-80, χάρη σε ένα τρίποντο του Κέβιν Πάντερ στο 1,9'' πριν το τέλος.

Οι Γάλλοι φαινόταν ότι θα έφταναν σε μια εύκολη νίκη όταν και προηγήθηκαν με 49-28 λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, αλλά με ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο (34-16) οι Σέρβοι γύρισαν την κατάσταση, και χρειάστηκαν το μεγάλο σου του πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ για να φτάσει στην 9η νίκη του στη διοργάνωση, και να βλέπει καθαρά οκτάδα, έχοντας πλέον να υποδεχθεί στην «διαβολοβδομάδα» Ζαλγκίρις και Άλμπα Βερολίνου στο Βελιγράδι.

Ωστόσο το παιχνίδι μόνο τέτοια εικόνα δεν έδειχνε, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν με πατημένο το γκάζι το παιχνίδι, φτάνοντας στο 12-1 στο 3' ,και στο 30-11 λίγο πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος, με την μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς να είναι το +21 (49-28) στα 15'' πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Εντελώς διαφορετικές ομάδες παρουσιάστηκαν στο δεύτερο μισό του αγώνα, με τον Ερυθρό Αστέρα να ολοκληρώνει ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Πάντερ, φτάνοντας στο 65-64, με τον Αμερικάνο να προειδοποιεί για το τι επρόκειτο να ακολουθήσει. Με τον ίδιο πρωταγωνιστή (Πάντερ) οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν για πρώτη φορά στο σκορ με 74-72 στο 36', φτάνοντας στο 79-73 στα 57'' πριν το τέλος, δείχνοντας σημάδια αυτοχειρίας. Γκιστ και Μπράουν είχαν 1/4 βολές, με αποτέλεσμα ο Λόμας με τρίποντο στα 25'' να μειώσει σε 78-80, και τον Λάιτι να κλέψει την μπάλα από την κακή επαναφορά του Ερυθρού Αστέρα και να ισοφαρίσει με λει απ σε 80-80 στα 15''. Ωστόσο ο Πάντερ είχε άλλη άποψη, και ολοκλήρωσε την τέταρτη διαδοχική νίκη της ομάδας του με τρίποντο στο 1,9'' πριν το φινάλε.

Για την εκπληκτική αρμάδα του Ντράγκαν Σάκοτα, ο Βλάντιμιρ Στίματς ουσιαστικά γύρισε το παιχνίδι, έχοντας 21 πόντους με 8/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, ενώ ο Κέβιν Πάντερ είχε 18 πόντους με 7/9 σουτ εντός παιδιάς. Σταθερά καλός ο Λορένζο Μπράουν (13 π., 7 ασίστ), ενώ αποχώρησε τραυματίας ο Μάρκο Γιακόντιτς μόλις στο 3ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έμειναν στις 8 νίκες, με τον Άντριαν Πέιν να είναι ο καλύτερος τους παίκτης (17 π., 3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), ενώ ο Ρίχαρντς Λόμας σκόραρε 14 πόντους (2/4 τρίποντα). Φυσικά τα 6/23 τρίποντα ουσιαστικά μιλούν από μόνα τους, όταν Πέιν και Λόμας έχουν τα 5 από αυτά.

Οι αριθμοί : Σε μια αναμέτρηση που είχε λίγα ριμπάουντ στο σύνολο (50) και 24 λάθη, ξεχώρισε η τρομερή ευστοχία των Σέρβων, ο οποίο φυσικά δεν θα ήθελαν να ξαναδούν το 13/25 βολές. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε 26/38 δίποντα (68,4%) και 6/15 τρίποντα (40%), σημεία που καθόρισαν την έκβαση του αγώνα.

Τα πρόσωπα : Βλάντιμιρ Στίματς και Κέβιν Πάντερ αποτελούν προσθήκες που έγιναν το τελευταίο χρονικό διάστημα, και ήταν αυτοί που έδωσαν την ώθηση για την επιστροφή από το -21. Ο πρώην σέντερ της Φενέρ βρήκε τον εαυτό του στο Βελιγράδι, και με 21 πόντους ήταν απολαυστικός, όντας άχαστος με 9/9 σουτ εντός παιδιάς και 23 βαθμούς αξιολόγησης. Ο Κέβιν Πάντερ έχει πάρει το BasketBall Champions League ως παίκτης της ΑΕΚ με τον Ντράγκαν Σάκοτα, άρα αισθάνεται άνετα να παίζει υπό τις οδηγίες του, με αποτέλεσμα να κρίνει ουσιαστικά την αναμέτρηση, έχοντας 18 πόντους με 5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ασίστ και το νικητήριο σουτ.

Τα δεκάλεπτα : 30-14, 49-30, 65-64, 80-83

Διαιτητές : Περούγκα - Σίλβα - Βίλιους