19.9 C

«Πάνθηρας»… κατάπιε το Περιστέρι

Ο Πανιώνιος, που τις τελευταίες εβδομάδες θυμίζει πραγματικά... Ιστορικό, δε «μάσησε» από τη μεγάλη νίκη του Περιστερίου την προηγούμενη εβδομάδα κόντρα στον Παναθηναϊκό και, όντας ανώτερος, πήρε με 77-75 άλλο ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, το οποίο ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση παραμονής στην Basket League, τραβώντας μακριά από την τετράδα το σύνολο του Αργύρη Πεδουλάκη.

Το παιχνίδι

Η άμυνα του Περιστερίου πρωταγωνιστούσε στην αρχή, κάτι που φάνηκε στο 4-9 του πρώτου πενταλέπτου με τρίποντο του Κάλαχαν, ενώ ο Γκρέι πήρε τη «σκυτάλη» και, από τη στιγμή που ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να βρει κάποιον να στηριχθεί, το 11-17 της πρώτης περιόδου ίσως να ήταν και... κολακευτικό. Ο Μπέρι, όμως, βρήκε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, μαζί ο Χάρις με τα μακρινά σουτ και σε τέσσερα λεπτά με δικό του τρίποντο ήρθε η ισοφάριση (23-23). Οι παίκτες του Φραγκιά ήθελαν να τρέξουν, εκείνοι του Πεδουλάκη να εκμεταλλευτούν τα miss match του Μπέντιλ με τον Μπέρι και το ημίχρονο έκλεισε στην απόλυτη ισορροπία (38-38).

Μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, η «μάχη» ανάμεσα σε... Χάμιλτον και Περιστέρι δεν ανέδειξε νικητή λόγω της ατομικής ποιότητας του Αμερικανού (47-47), με τον Δίπλαρο και τον Μπέρι να συμβάλλουν για το +4 του Πανιωνίου για πρώτη φορά (54-50 στο 28'), αλλά το Περιστέρι χτύπησε πάλι χαμηλά, με τον Σκορδίλη αυτή την φορά να προσφέριε λύσεις για το προβάδισμα (56-58). Κάπου εκεί, ο Παπαντωνίου έφερε απροσδόκητα λύσεις εκτελεστικά για τον Ιστορικό, κάτι που αποτυπώθηκε στο 67-62 του 35ου λεπτού με λέι απ του ίδιου. Το... γλυκό έδεσε, όταν ο Ντόρσεϊ «κατάπιε» τον Μπέντιλ στις «μάχες» των αιθέρων, κερδίζοντας επιπλέον επιθέσεις και μαζί πόντους για την ομάδα του, που έφτασε στο +7 με βολές του Δίπλαρου στο 1.5 λεπτό για το τέλος (74-67). Ο Μπέντιλ, όμως, απαντούσε εκμεταλλευόμενος την τροφοδοσία από τους συμπαίκτες του και οι παίκτες του Πεδουλάκη μείωσε με λέι απ του Μουρ σε 77-75 στα 6.8", με τους γηπεδούχους να είναι τρομερά άστοχοι από τη γραμμή των βολών. Ο Αγραβάνης, όμως, απέτυχε να κάνει φάουλ στον Μπέρι, που του ξέφυγε δυο φορές και το παιχνίδι τελείωσε.

Δεκάλεπτα: 11-17, 38-38, 56-58, 77-75

Η ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΞΙΑ: Ο Ντέιβιον Μπέρι είναι ένας μεγάλος σκόρερ και... γάτος με πέταλα. Δεν είναι μόνο οι 20 πόντοι του σε μια κακή μέρα, με 7/23 σουτ εντός παιδιάς, αλλά και ο τρόπος που αποφεύγει το μαρκάρισμα του Αγραβάνη στην τελευταία επίθεση του Πανιωνίου, τελειώνοντας έτσι το παιχνίδι και δίνοντας ένα μεγάλο μάθημα στον ταλαντούχο «άσο».

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Πανιώνιος δεν πλήρωσε τη διαφορά στα σουτ εντός παιδιάς με το Περιστέρι (40% έναντι 48%) και τις 14 χαμένες του βολές (17-31) χάρη στο γεγονός, ότι κατάφερε να έχει 7 παραπάνω κατοχές (12-16 επιθετικά ριμπάουντ, 10-21 λάθη) σε συνδυασμό με μια μεγάλη διαφορά στους πόντους από λάθη (25-7). Αριθμοί καθοριστικοί σε τόσο οριακό ματς.