19.6 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Ούνικς – Μπάγερν 73-70: Μεγάλη ανατροπή με Κάναν (vids)

Τα πάνω κάτω έφερε στο δεύτερο ημίχρονο η Ούνικς η οπόια γύρισε απο το μείον 16 στην Basket Hall Arena και πανηγύρισε την παρθενική της νίκη στη διοργάνωση με 73-70 την Μπάγερν Μονάχου. Ο Αιζάϊα Κάναν τα έβαζε απο παντού (5/9 τριπ.) ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους.Οι Ρώσοι διόρθωσαν τα πολλά λάθη που έκαναν στο πρώτο ημίχρονο έβαλαν τα τρίποντα και πήραν έτσι το πρώτο ρόζ φύλλο αγώνα στη σεζόν.Από τους φιλοξενούμενους διέπρεψε ο Χίλλιαρντ με 17. Έτσι λοιπόν οι γηπεδούχοι έκαναν το 1 στα 3 στην έδρα τους τις πρώτες αγωνιστικές ενώ η Μπάγερν με ρεκόρ 0- 3 αρχίζει και προβληματίζει μετά την εντυπωσιακή περσινή της πορεία.

Η Μπάγερν μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και ακουμπώντας τη μπάλα στο πόστ, η άμυνα της Ούνικς έκλεινε προς τα μέσα, έτσι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν αρκετά ελεύθερα τρίποντα. Ξέφυγαν μέχρι και 12 πόντους στα μέσα της δεύτερης περιόδου 29-17.Με μπροστάρη τον Κόρεϊ Ουόλντεν (3/4 τριπ.) πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, συνολικά οι Γερμανοί ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 8/19 τρίποντα, ενώ απο την άλλη πλευρά, η Ούνικς είχε 11 λάθη στο ημίχρονο έναντι μόλις 1 των «Βαυαρών». Οι Ρώσοι επίσης είχαν 4/8 βολές, άρα το 26-37 του ημιχρόνου ήταν φυσιολογικό με βάση την εικόνα των δύο ομάδων. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άφησαν στην άκρη τα λάθη έσφιξαν την άμυνά τους και με τον Λορένζο Μπράουν να παίρνει μπρος έριξαν τη διαφορά στους 5 45-50. Κάπου εκεί στην τέταρτη  περίοδο άρχισε ο Κάναν να πυροβολεί απο παντού ενώ στην εξίσωση μπήκε και ο Μάριο Χεζόνια (15 πόντους) έτσι η Ούνικς πέρασε μπροστά και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους. Οι Ντεσόν Τόμας και Νταρούν Χίλλιαρντ προσπάθησαν να κρατήσουν τους Γερμανούς μπροστά στο σκορ αλλά μάταια.

ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ: Mπορεί ο Αζαϊα Κάναν να ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, αλλά ο Λορένζο Μπράουν κράτησε την ομάδα κοντά στην κρίσιμη τρίτη περίοδο,ενώ οργάνωσε και έλεγξε τον ρυθμό με τις 5 ασσίστ που είχε.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Oι δύο ομάδες ήταν εύστοχες απο το τρίποντο 47.4 % και 41.2% αλλά η ομάδα του Καζάν κυριάρχησε στα ριμπάουντ πήρε 38 έναντι 26 της Μπάγερν και πήρε αρκετές δεύτερες επιθέσεις.