24.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Ούνικς-Άλμπα 85-71: Χεζόνια και Μπράουν έδειξαν τον δρόμο (pic+vids)

Με οδηγούς τους Μάριο Χεζόνια και Λορέντζο Μπράουν η Ούνικς Καζάν έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής για τρία δεκάλεπτα Άλμπα που κατέρρευσε στο 4ο και πήρε τη νίκη με 85-71. Στο 6-5 πλέον η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, υποχώρησαν στο 3-8 οι φιλοξενούμενοι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Άλμπα πατούσε καλύτερα στο παρκέ, βρήκε ρυθμό και έχτισε διαφορά 13 πόντων στη λήξη της περιόδου (13-26). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ούνικς εμφανίστηκε βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο, έχοντας τον Μάριο Χεζόνια ως κύριο εκφραστή των επιθετικών της ενεργειών, ωστόσο η Άλμπα κατάφερε να διατηρήσει μία διαφορά 8 πόντων στην ανάπαυλα (40-48).

Η Ούνικς μπήκε... αγριεμένη στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 12-0 πήρε κεφάλι στο σκορ (52-48 στο 24'). Μετά από μία αμφίρροπη περίοδο, οι δύο ομάδες έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στην... κόψη του ξυραφιού (59-60). Στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο η Ούνικς κυριάρχησε στο παρκέ και κατάφερε να φτάσει στην 6η νίκη της στη διοργάνωση (85-71).

MVP: Τον τίτλο μοιράζονται οι Μάριο Χεζόνια (22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Λορέντζο Μπράουν (21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 9 ασίστ) που ήταν σε εξαιρετική μέρα και οδήγησαν την Ούνικς στη νίκη.

ΤΟ ΣΕΡΙ: Η Ούνικς Καζάν έκανε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 12-0 έκανε το εις βάρος της 40-48, υπέρ της 52-48.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 40-48, 59-60, 85-71.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.