28.1 C
Τετάρτη, 25 Σεπτεμβρίου, 2024

Οι Γερμανοί ξανάρθαν!

Ο Ντιρκ Νοβίτσκι αποσύρθηκε, αλλά για τη Γερμανία... κανένα πρόβλημα. Ο Ντένις Σρέντερ και ο Ντάνιελ Τάις είναι εδώ και την οδηγούν στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ πρωταγωνιστώντας σε μια μεγάλη νίκη επί της Γαλλίας (84-81) στη φάση των "16"! Οι Γερμανοί θα δικεδικήσουν πλέον την πρόκρισή τους στα ημιτελικά απέναντι στον νικητή του αγώνα Ισπανίας-Τουρκίας, η δε Γαλλία γυρίζει πρόωρα και άδοξα σπίτι της.

Οι Γάλλοι είχαν ανέβει στο βάθρο στα τρία προηγούμενα Ευρωμπάσκετ και είχαν να μείνουν εκτός προημιτελικών στη συγκεκριμένη διοργάνωση από το 1997. Γενικά είχαν να μείνουν εκτός οκτάδας από το 2010 και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, που κατά σύμπτωση είχε γίνει και τότε στην Τουρκία!

Η Γαλλία ξεκίνησε καλύτερα, με δυνατή άμυνα και τον Μπορίς Ντιο να διαπρέπει επιθετικά και προηγήθηκε με 19-8 λίγο πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος, όμως από την αρχή της δεύτερης περιόδου και μετά η Γερμανία άρχισε να... μαζεύει το σκορ. Ο Σρέντερ βρήκε διεξόδους στη γαλλική άμυνα, ο Τάις έκανε από το ξεκίνημα πολύ καλό παιχνίδι κάτω από τα καλάθια και η "ψαλίδα" σιγά σιγά έκλεισε.

Η Γερμανία ισοφάρισε 51-51 στο 27' κι από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι ολκής. Η Γαλλία προσπάθησε να επιτεθεί με τον Λοβέρν μέσα στο καλάθι, όμως ήταν άστοχη από την περιφέρεια, άστοχη όμως ήταν και η Γερμανία μέχρι που άρχισε η τελευταία περίοδος. Ως εκείνο το σημείο είχε 3/20 τρίποντα, όμως στα δέκα τελευταία λεπτά είχε 6/8 κι αυτό έκανε τη διαφορά.

Με ένα τρίποντο του Τάις οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 77-68 στο 38' και σε εκείνο το σημείο ο Φουρνιέ αποφάσισε να κάνει το απονενοημένο διάβημα. Πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με προσωπικές ενέργειες σε άμυνα και επίθεση η Γαλλία μείωσε. Ο Σρέντερ ήταν εύστοχος στις βολές, όμως οι Γάλλοι κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά στους τρεις πόντους και να έχουν και μια επίθεση 4'' για να ισοφαρίσουν. Όλοι έπεσαν πάνω στον Φουρνιέ, γιατί νόμιζαν ότι αυτός θα έπαιρνε το σουτ, όμως εκείνος πάσαρε στον Ντε Κολό. Κανείς Γερμανός δεν του έκανε φάουλ, του επέτρεψαν να μπει μέσα στη ρακέτα και να βγει ξανά έξω από αυτήν και να σουτάρει για τρίποντο! Η μπάλα ωστόσο βρήκε σίδερο και οι Γάλλοι έχασαν την τελευταία ευκαιρία τους. Η Γερμανία θα παίξει στα προημιτελικά.