23.9 C

Ο Χάτσερ έκοψε τα φτερά του Ρεθύμνου

Σε μία αναμέτρηση με πολλές συγκινήσεις και ακόμη περισσότερες ανατροπές, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βγει νικητής και να πάρει το "διπλό" στο «Μελίνα Μερκούρη» επικρατώντας με 78-88 και βυθίζοντας ακόμη περισσότερο το Ρέθυμνο, μέσα από μία εκπληκτική εμφάνιση από τον Ουίλιαμ Χάτσερ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το Ρέθυμνο είχε στα χέρια τον έλεγχο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια της περιόδου και μάλιστα προς το τέλος του δεκαλέπτου κατάφεραν να διαμορφώσουν μία διαφορά στο +10 με εύστοχο τρίποντο του Τζόνσον (21-11, 9'). Το τελικό 21-15 του δεκαλέπτου διαμόρφωσε ο Χάτσερ 15" πριν τη λήξη του χρόνου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ επανήλθε και μείωσε τη διαφορά στον πόντο (23-22, 14'), τα μακρινά σουτ του Τζόνσον ωστόσο άνοιξαν και πάλι την ψαλίδα για το Ρέθυμνο που έκλεισε το ημίχρονο στο +8 (42-34, 10').

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι ταχύτητα και μείωσαν τη διαφορά. Με μία "βροχή" από τρίποντα στο 25' η διαφορά πήγε και πάλι στο -2 (48-46, 25') με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει και να περνάει και μπροστά στο 27' με εύστοχο σουτ δύο πόντων του Μαργαρίτη (48-50, 27').  Το επιθετικό κρεσέντο του ΠΑΟΚ φάνηκε να κάνει το Ρέθυμνο να χάσει τη συγκέντρωσή του και να μείνει πίσω στο σκορ. Το τελικό 53-57 διαμόρφωσε και πάλι ο Χάτσερ με εύστοχο σουτ τριών πόντων. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η μία ανατροπή διαδέχτηκε την άλλη. Ενώ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά στο 55-60, το Ρέθυμνο απάντησε με μία ακόμη βροχή από τρίποντα και πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ (70-66, 34'). Ο ΠΑΟΚ απάντησε και πάλι με τον Χάτσερ (70-71, 26'). Το τελικό 78-88 διαμόρφωσε ο ο Χριστοδούλου με μία εύστοχη βολή.

Δεκάλεπτα: 21-15, 42-34, 53-57, 78-88

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ:

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία πως το μεγάλο αυτό διπλό του ΠΑΟΚ ήρθε μέσα από την εκπληκτική εμφάνιση του Ουίλιαμ Χάτσερ. Ο γκαρντ του ΠΑΟΚ είχε 37 πόντους με 6/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ήταν καθοριστικός στη νίκη του "Δικεφάλου".

ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ:

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον όλες τις ευκαιρίες που του δόθηκαν, με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να πετυχαίνουν 22 πόντους από δεύτερη ευκαιρία, τη στιγμή που το Ρέθυμνο κατάφερε να πετύχει μόλις 3.