22.3 C
Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου, 2024

Ο Τίμα “εκτέλεσε” τη Μάλαγα

Με καλάθι του Γιάνις Τίμα στα 2'' πριν το φινάλε η Μπασκόνια έφυγε με μεγάλο διπλό από τη Μάλαγα στον ισπανικό "εμφύλιο".   Οι Βάσκοι έτσι ξαναμπήκαν δυνατά στη διεκδίκηση της πρόκρισης (ανεβαίνοντας στο 9-11) αφήνοντας αντίθετα τη Μάλαγα πιο μακριά (8-12) με το όνειρο της πρόκρισης στα προημιτελικά να ξεθωριάζει. Οι Ανδαλουσιανοί που κάλυψαν τη διαφορά που είχαν πάρει οι Βάσκοι ισοφάρισαν 81-81 με καλάθι του Αλμπέρτο Ντίαζ στα 15'' αλλά έμειναν με το...άχ στο φινάλε καθώς το τρίποντο του Ντράγκαν Μιλοσάβλιεβιτς στο φινάλε δεν βρήκε στόχο.

Εξαιρετικός για τους φιλοξενούμενους ήταν και ο Τζέισον Γκρέιντζερ, με 14 πόντους και 8 ασίστ, ενώ για τους γηπεδούχους ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε 19 και ο Γκιόργκι Σερμαντίνι 12 που όμως δεν αρκούσαν για την ομάδα του Χουάν Πλάθα.  Η Μπασκόνια που προερχόταν από το σοκ της εντός έδρας ήττα από την - ουσιαστικά αποκλεισμένη - Αρμάνι Μιλάνο, ήταν φανερά επηρεασμένη στο ξεκίνημα του αγώνα όπου μέτρησε ο ενθουσιασμός των γηπεδούχων που ξέφυγαν ακόμα και με 12 πόντους  (18-6 στο 7').  Εκεί τους φιλοξενούμενους κράτησε ο Γκρέιντζερ, με τον Ουρουγουανό γκάρντ αρχικά να μοιράζει τρεις ασίστ στους συμπαίκτες του και στη συνέχεια να μειώνει (με το πρώτο του καλάθι στον αγώνα και μάλιστα τρίποντο) στο φινάλε του δεκαλέπτου σε 21-19. Ομως στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε πολύ πιο ζεστός και φτάνοντας στα 4/4 τρίποντα πολύ γρήγορα έδωσε προβάδισμα στη Μπασκόνια επτά πόντων (32-25 στο 14') με το ημίχρονο να κλείνει στο 46-43 για τους φιλοξενούμενους του Πέντρο Μαρτίνεθ

Ομως η τρίποντη καταιγίδα των Βάσκων στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο (είχαν σταθερά ποσοστό στο 50%)  ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά με τους φιλοξενούμενους να κρατούν σταθερά το προβάδισμα έστω και με μικρές διαφορές (62-56 στο 26',   και 70-64 στο 31΄).  Εκει ήταν και το μοναδικό σημείο όπου...κόλλησαν με τη Μάλαγα με ένα γρήγορο 7-0 να περνάει μπροστά με τρίποντο του Βαζίνσκι (71-70) και αργότερα 73-72 με καλάθι του Ντίαζ, αλλά ως εκεί.

Ανθρωπος του αγώνα:  Ο Γιάνις Τίμα παίρνει δικαιωματικά τον τίτλο αυτόν σαφώς για το νικητήριο καλάθι. Ομως ο Λετονός ήταν γενικότερα άψογος με 17 πόντους και σχεδόν τέλεια ποσοστά (2/2 δίποντα και 4/6 τρίποντα).

Με τη γλώσσα των αριθμών:  Η Μπασκόνια είχε 17/34 τρίποντα (50%) και 21 ασίστ, αριθμοί που αν είχε προσέξει λίγο περισσότερο την άμυνά της θα της είχαν δώσει πολύ πιο εύκολα τη νίκη. Αντίθετα η Μάλαγα με 4/25 (ποσοστό μόλις 16%) ήταν λογικό που "κυνηγούσε" το σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 43-46, 64-67, 83-85.