19.1 C
Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου, 2024

Ο Σλούκας της “έραψε” κοστούμι

Παρά τις τάσεις αυτοχειρίας (που αυτή τη φορά δεν τις πλήρωσε με ήττα, απλά χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης) η Πρωταθλήτρια Ευρώπης Φενέρμπαχτσε με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα, πέρασε νικηφόρα από το Μιλάνο κόντρα στην Αρμάνι επικρατώντας με 92-86 στην παράταση (80-80 στην κανονική διάρκεια).

Ετσι η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς γλύτωσε τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα με ανατροπή μετά το σοκ (κυρίως λόγω της εξέλιξης του αγώνα) της πρεμιέρας στη Μάλαγα. Ο Ελληνας γκάρντ, που είδε την ομάδα του να χάνει 38-37 στο ημίχρονο, την πήρε από το χέρι στο τρίτο δεκάλεπτο και την οδήγησε στην ολική ανατροπή με σούπερ παιχνίδι (σημείωσε 12 πόντους μόνο στην 3η περίοδο όπου οι Τούρκοι ξέφυγαν και με διψήφιες διαφορές όπως το 64-54 στο φινάλε του δεκαλέπτου).

Συνολικά σημείωσε 17 πόντους (με 4/4 διπ., 3/6 τρ.) και μοίρασε και 9 ασίστ έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Νικολό Μέλι (15π., 11ρ.) και Λουίτζι Ντατόμε οι οποίοι σημείωσαν καθοριστικούς πόντους στην κανονική διάρκεια και τον Μπράντ Γουάναμεικερ που ήταν καθοριστικός στην παράταση.

Η Φενέρμπαχτσε με τρίποντο του Γουάναμεικερ προηγήθηκε 72-64 πεντέμιση λεπτά πριν το φινάλε και φαινόταν ότι θα πάρει τη νίκη αλλά κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι θυμήθηκαν τη...Μάλαγα και λίγο έλειψε να χάσουν με τον ίδιο τρόπο. Ακόμα και όταν με καλάθι και φάουλ του Μέλι (που μαζί με τον Ντατόμε πλήγωσαν τους συμπατριώτες τους) η Φενέρ προηγήθηκε 80-75 στο 39'  άφησε την Αρμάνι να πλησιάσει και πάλι και να ισοφαρίσει με τρίποντο του Μίτσοφ (80-80) και ενώ είχε κάνει και δύο προσπάθειες ο Μπέρτανς !

Στην παράταση "καθάρισε" ο Γουάναμεικερ που είχε πάρει πλέον μπροστά.

Ανθρωπος του αγώνα: Ο Κώστας Σλούκας άγγιξε το ντάμπλ ντάμπλ (17π. - 9 ασιστ) και ξύπνησε την ομάδα του την κατάλληλη στιγμή.

Με τη γλώσσα των αριθμών:  Η Φενέρμπαχτσε ήταν φανερά ανώτερη σε βασικούς τομείς όπως τα ριμπάουντ (34 έναντι 23) και οι ασίστ (19 έναντι 13) ενώ σούταρε εξαιρετικά στα δίποντα (64.3% με 27/42), και όμως πήγε να χάσει το παιχνίδι από δικά της λάθη και επιπολαιότητα στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 38-37, 54-64, 80-80 (παρ.) 86-92