21.1 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Ο Σέξτον δεν… καταλαβαίνει από Big 3 (vids)

Ο Κόλιν Σέξτον έκανε ρεκόρ καριέρας στο ΝΒΑ με 42π. κι έχοντας ακόμα πέντε ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ οδήγησε τους Κλίβελαντ Καβαλίερς σε σπουδαία νίκη με 147-135 στη δεύτερη παράταση επί των Μπρούκλιν Νετς στο «Rocket Mortgage FieldHouse».

Άλλους 25π. με εφτά ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ είχε ο Τσεντί Οσμάν, 17π. με εφτά ριμπάουντ ο Ταουρίν Πρινς, 12π. με έντεκα ριμπάουντ ο Τζάρετ Άλεν και από 15π. οι Λάρι Νανς Τζ. και Ντάμιαν Ντότσον για τους γηπεδούχους, για τους οποίους αγωνίστηκαν μόλις οκτώ παίκτες.

Ο Κάιρι Ίρβινγκ επέστρεψε στη δράση για τους Νεοϋορκέζους κι είχε 37π., με τον Κέβιν Ντουράντ να τελειώνει με 38π., δώδεκα ριμπάουντ και οκτώ ασίστ και τον Τζέιμς Χάρντεν να κάνει triple double με 21π., δέκα ριμπάουντ και δώδεκα ασίστ. Ο Τζεφ Γκριν, από την πλευρά του, είχε 16π. και εφτά ριμπάουντ.

Ο Ίρβινγκ με λέι απ διαμόρφωσε το 113-113 της κανονικής διάρκειας του ματς και ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχα σουτ στα εναπομείναντα 49.8’. Η πρώτη παράταση έληξε με 127-127, ύστερα από εύστοχο σουτ του Σέξτον κι ένα χαμένο σουτ του Ντουράντ. Στην παράταση οι εκπρόσωποι του Οχάιο πήραν το προβάδισμα και το «κράτησαν» μέχρι τέλους, με τους Σέξτον και Πρινς να πετυχαίνουν όλους τους πόντους της ομάδας τους σε αυτό το διάστημα.