22.8 C

Ο Προμηθέας “προσγείωσε” το Περιστέρι (pics, vids)

Ο Προμηθέας Πάτρας έκανε μία ακόμη νίκη στην Basket League με το 64-60 επί του Περιστερίου στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής, υποχρεώνοντας την ομάδα των Δυτικών Προαστείων στην πρώτη του φετινή ήττα στο πρωτάθλημα.

Ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά έγινε στην Πάτρα. Οι γηπεδούχοι μπορεί να παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο με το 3-7 (4’) να γίνεται 11-7 (5’38’’) και 19-13 (9’13’’), αλλά οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία από τα 6μ75 των Αχαιών και επέστρεψαν για να πάρουν και το προβάδισμα.

Οι ίδιοι είχαν λύσεις επιθετικά, είχαν και μακρινό σουτ, ενώ πέρασαν την μπάλα και κοντά στο καλάθι, δείχνοντας να έχει περισσότερες επιλογές επιθετικά, πιέζοντας παράλληλα κάθε φάση. Έτσι, το 32-27 (15’17’’) έγινε 32-33 (16’13’’) και το 38-33 (17’45’’) μετατράπηκε σε 38-41 (21’40’’), κρατώντας από το σημείο αυτό και μετά το προβάδισμα.

Το Περιστέρι έφτασε στο +5 (46-51, 31’) με τον Προμηθέα να επιστρέφει για μια ακόμη φορά (53-52, 36'). Με το σκορ στο 59-56 (38'10'') οι Αχαιοί έχασαν ευκαιρίες να αυξήσουν τη διαφορά, η ομάδα του Ηλία Ζούρου το εκμεταλλεύτηκε για να διαμορφώσει το 59-60 (39') με βολές του Γκρέι. Με 48'' να απομένουν ο Κρις Μπαμπ, ο οποίος είχε 1/6 τρίποντα ως εκείνη την ώρα, σηκώθηκε από τη γωνία και ευστόχησε για το 62-60.

Το Περιστέρι δεν εκμεταλλεύτηκε τα επόμενα 24'' και με 23'' για τη λήξη της αναμέτρησης η μπάλα πήγε και πάλι στα χέρια των γηπεδούχων. Στα 13'' ο Ξανθόπουλος έκανε το φάουλ στον Ρόμπινσον, ο οποίος είχε 2/2 για το 64-60 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΤΡΙΠΟΝΤΑ: Ένα από τα ατού του Προμηθέα και σημαντικό κομμάτι του παιχνιδιού του, έγινε και η αχίλλειος πτέρνα των Αχαιών. Είχε 9/33 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και μάλιστα τα τέσσερα από αυτά τα χρωστάει στον Ρόμπινον.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Ο Δημήτρης Αγραβάνης, ο οποίος ταλαιπωρείται από ένα αιμάτωμα στο ισχύο από τον αγώνα με τον Ήφαιστο Λήμνου, απουσίαζε για τον Προμηθέα. Το Περιστέρι αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Μόρισον και Σαλούστρο, ενώ επέστρεψε ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Πουρσανίδης Γ., Ψαριανός

Δεκάλεπτα: 19-16, 38-38, 46-47, 64-60