21.3 C

Ο Πανιώνιος αποτελείωσε τον Κολοσσό

Ο Πανιώνιος πανηγύρισε θριαμβευτική νίκη με 109-106 στην παράταση μέσα στην Ρόδο επί του Κολοσσού, ξέφυγε με τρεις από τους Ροδίτες, που είναι σαν τέσσερις αφού τον έχει νικήσει δύο φορές, και ουσιαστικά εξασφάλισε την δική του παραμονή και υπέγραψε τον υποβιβασμό του Κολοσσού. Απίστευτο χαρακίρι από τους γηπεδούχους που στην αρχή της τελευταίας περιόδου προηγήθηκαν με 14 πόντους!

Μοιρασμένα διαστήματα υπεροχής είχε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα και συνολικά ισορροπημένη εικόνα. Από το 2-6 της εκκίνηησης, ο Κολοσσός προσπέρασε με 14-6 με τους Μπράουνιγκ και Δημάκο πρωταγωνιστές, ο Πανιώνιος στόχευε τον αποτελεσματικό Ντόρσεϊ μέσα στην ρακέτα και το δεκάλεπτο έληξε με 23-21.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν εύστοχα σουτ με Μπέρι και Χάρις στην δεύτερη περίοδο, ο Λι με τρίποντα κρατούσε τον Κολοσσό σε απόσταση βολής και η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 44-44.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για έναν ρόλο και η κυριαρχία του Κολοσσού απόλυτη. Η ευστοχία στα τρίποντα αξιοθαύμαστη, με τον Δημάκο να προστίθεται στην παρέα τν Λι και Μπράουνινγκ, την άμυνα να απορρυθμίζει πλήρως τον Πανιώνιο και στο 27' την διαφορά να φτάνει στο +9, 65-56 και να καλύπτει για πρώτη φορά αυτήν του πρώτου γύρου.

Ο Κολοσσός πήγε μέχρι το +13, 71-58 και η περίοδο έληξε με 71-61 και τους γηπεδούχους σε θέση ισχύος. H τελευταία περίοδος ήταν μια... ισορροπία τρόμου με την διαφορά να κυμαίνεται πέριξ των οκτώ πόντων αφου οι γηπεδούχοι έκαναν εύκολα λάθη και ο Πανιώνιος τα εκμεταλλευόταν.

Ο Πανιώνιος όμως... υπερτερούσε σε αυτόν τον τομέα, ο Κολοσσός που έφτασε μέχρι και το +14, 76-62 μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο από το +9, 81-72, όμως, ο Πανιώνιος βρήκε λύσεις στο κρίσιμο σημείο και στο 38'30'' μείωσε στους πέντε, 86-81 με τον Μπέρι να πρωταγωνιστεί. Με τρίποντο του Χάμιλτον μάλιστα και αιφνιδιασμό του Μπέρι μετά από κλέψιμο πλησίασε στον πόντο, 87-86 στα 52'' πριν την λήξη  έχοντας κάνει ανατροπή που έτεινε προς την... ολική.

Ο Χάμιλτον είχε 0/2 βολές μετά από νέο κλέψιμο, ο Πίνκστον στα 29'' επίσης από την γραμμή ήταν εύστοχος για το 89-86. Ο Μπέρι με... ηρωικό καλάθι στα 15,8'' μείωσε στο 89-88, ο Λι είχε 1/2 βολές στα 10'', αλλά ο Λίκινς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και βολές. Εβαλε μόνο την δεύτερη για το 91-88 και ο ΜακΚι με τρίποντο από τα εννέα μέτρα στα 3,9'' αφού κανείς δεν... σκέδτηκε να του κάνει φάουλ ισοφάρισε σε 91-91 για να στείλει το ματς στην παράταση!

Το έξτρα πεντάλεπτο εξελίχθηκε σε... ρώσικη ρουλέτα, με τον Πανώνιο όμως να αποδεικνύεται πιο ψύχραιμος και να πανηγυρίζει την μεγάλη νίκη.

Ο ΗΡΩΑΣ: Ο Τουέιν ΜακΚι δεν ήταν από τους μεγάλους πρωταγωνιστές του Πανιώνιου σε διάρκεια. Ηταν όμως αυτός που με το εντυπωσιακό του τρίποντο στην εκπονή του κανονικού αγώνα έστειλε το ματς στην παράταση κι έδωσε την ευκαιρία για την νίκη - παραμονή.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Πανιώνιος κυριάρχησε κατά κράτος του Κολοσσού στα ριμπάουντ, 45-32 και σε ένα τόσο κοντινό παιχνίδι αυτός ο τομέας ήταν καθοριστικός σε κρίσιμα σημεία. Ο Κολοσσός έπαιξε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα... ρολόι, σούταρε 32 τρίποντα έναντι 34 δίποντων και έδειξε ότι στήριζε τα πάντα εκεί. Μόνο που αυτά δεν έμπαιναν μέχρι τέλους...