21.3 C

Ο Παναθηναϊκός «έριξε» κατοστάρα και στο Λαύριο

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ διέλυσε το Λαύριο με 108-63 κι έφτασε τους δύο διαδοχικούς αγώνες που σημειώνει περισσότερους από εκατό πόντους, μετά από εκείνον με την Γκραν Κανάρια για την Ευρωλίγκα.

Οι «πράσινοι» έπαιξαν χωρίς τον τραυματία Ματ Λοτζέσκι και τον Ντεσόν Τόμας ο οποίος προτιμήθηκε να ξεκουραστεί. Παρ' όλα αυτά έφτασαν πολύ εύκολα στην τρίτη τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες για την Basket League. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έχουν ρεκόρ 1-2.

Ο αγώνας δεν αντέχει στην παραμικρή κριτική, καθώς η τελική διαφορά μαρτυράει τα πάντα για την εικόνα του.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν τη διάθεση που είχαν να διασκεδάσουν τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες του ΟΑΚΑ. Στο 10' ήταν μπροστά με 29-10, ενώ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου είχαν ξεφύγει με 39 πόντους (62-23).

Ο Τσάβι Πασκουάλ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και μάλιστα άπαντες σκόραραν, ενώ ελάχιστα έπαιξε ο Νικ Καλάθης. Παρ' όλα αυτά η διαφορά δεν έπεσε και προϊόντος του χρόνου μεγάλωνε ακόμα περισσότερο. Η κόρνα της λήξης βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή με 108-63 και πλέον στρέφεται στον εντός έδρας αγώνα της Παρασκευής (26/10) για την Ευρωλίγκα με αντίπαλο τη Ζαλγκίρις.

Ο κορυφαίος: Κανένας δεν υστέρησε από τους πρωταθλητές Ελλάδας οι οποίοι είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος όλων όμως ήταν ο Ντίνος Μήτογλου ο οποίος κάθε μέρα γίνεται και καλύτερος. Ο φόργουορντ των «πράσινων» τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους κι εννιά ριμπάουντ αγγίζοντας το double double. Στους 15 πόντους και ο Νίκος Παππάς, ενώ για τους ηττημένους, από δέκα σημείωσαν Μιλόσεβιτς, Μέλσον και Μαστρογιαννόπουλος.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Πήρε 47 ριμπάουντ έναντι 36 των αντιπάλων του, ενώ μοίρασε 29 ασίστ για μόλις επτά λάθη. Παράλληλα σούταρε 11/23 τρίποντα κι έδειξε «ζεστός».

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.