22.7 C
Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

Ο Μπαρτ άρχισε… τα κεράσματα

Ο Στιβ Μπαρτ είχε δηλώσει σε πρόσφατη συνέντευξή του στο basketa.gr ότι θέλει να πίνει και... του χρόνου ρακές στο Ρέθυμνο και έκανε για μια ακόμα φορά τα πάντα για να έχει το δικαίωμα. Ηταν και πάλι ο ηγέτης του Ρεθύμνου, στην νίκη 83-73 επί του, ελλιπούς, Περιστερίου, που ουσιαστικά σφράγισε την παραμονή των Κρητικών στην κατηγορία, αφού στην τελευταία αγωνιστική του αρκεί να χάσει η Κύμη στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό...

Το Ρέθυμνο και ο Μπαρτ έδειξαν με το καλημέρα τις διαθέσεις τους. Στο 2' το σκορ ήταν 8-0 με 6 πόντους του Αμερικανού σκόρερ, ο ρυθμός ήταν για τους γηπεδούχους και το Περιστέρι πάλευε περισσότερο να μένει κοντά στο σκορ.

Το δεκάλεπτο έληξε με 20-13, με Μπαρτ στους 9 πόντου και Ντάνιελς στους 8 να έχουν... κάνει τα πάντα, το Περιστέρι πλησίασε στο 17' σε 31-26 με Γκρέι και Καλάχαν, αλλά η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους με διψήφια υπέρη τους διαφορά. Το 39-28 έφερε φαρδιά - πλατιά την υπογραφή του Μπαρτ ο οποίος είχε σκοράρει ήδη 16 πόντους.

Με... καρμπόν εξελίχθηκε και το τρίτο δεκάλεπο, ο Μπαρτ σκόραρε ακατάπαυστα φτάνοντας τους 28 πόντους, το Ρέθυμνο κρατούσε σταθερά μια διαφορά που τουέδινε ασφάλεια, μέχρι το 63-53 στην λήξη της περιόδου  και το ίδιο σκηνικό διατηρήθηκε μέχρι το, πανηγυρικό για το Ρέθυμνο, φινάλε του αγώνα.

ΤΟΝ... ΧΑΒΑ ΤΟΥ: Ο Στιβ Μπαρτ έδειχνε σε διάρκεια ότι πίστευε στην σωτηρία του Ρεθύμνου. Το έδειξε  εξ αρχής και σήμερα, σκόραρε κατά βούληση για τρεις περιόδου και ήταν σε ένα ακόμα ματς ο ηγέτης των Κρητικών.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Ρέθυμνο όταν είδε την κατηγορία να... χάνεται, το έριξε στους πυροβολισμούς. Κι επειδή έχει παίκτες να το υποστηρίξει, επανέφερε το χαμόγελο. Σήμερα είχε 15/31 τρίποντα και σε ένα ακόμα ματς, εκεί στηρίχτηκε για να πανηγυρίσει.