21.5 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Ο Μίτσιτς «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο του εντός έδρας αγώνα του με την Αναντολού Εφές και οι Τούρκοι με ηγέτη τον εκπληκτικό Βασίλιε Μίτσιτς πέρασαν νικηφόρα από το ΟΑΚΑ με 80-77.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για τους πρωταθλητές Ελλάδας μέσα στο «σπίτι» τους και πλέον έχουν ρεκόρ 2-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν για πρώτη φορά φέτος θετικό πρόσημο (4-3). Εκτός παιχνιδιού έμεινε ο Νεμάνια Νέντοβιτς και ο Ζακ Όγκαστ για τους γηπεδούχους, ενώ δεν έπαιξαν οι Λάρκιν, Ντάνστον όπως και ο Μπομπουά που χτύπησε ένα λεπτό μετά την έναρξη της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός φάνηκε αρκετά καλά διαβασμένος στο ξεκίνημα του αγώνα και μπόρεσε να μην επιτρέψει στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν, όπως είχε συμβεί στην προηγούμενη αγωνιστική με αντίπαλο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο και οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 22-21. Την ίδια στιγμή είχε δημιουργηθεί «πονοκέφαλος» για τον Εργκίν Αταμάν καθώς ένα λεπτό μετά το τζάμπολ, ο Μπομπουά τραυματίστηκε σε μία προσπάθεια του Φόστερ και ήρθε να προστεθεί στο ήδη υπάρχον πρόβλημα με τον Λάρκιν.

Στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» μπόρεσε να ξεφύγει ακόμα και με διαφορά επτά πόντων (33-26), με τον Σέλβιν Μακ να ευστοχεί σε δύο τρίποντα σε αυτό το κομμάτι του αγώνα, προσφέροντας σημαντικές λύσεις στο επιθετικό κομμάτι. Οι Τούρκοι πάντως δεν υπήρχε περίπτωση να τα παρατήσουν και βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν λίγο πριν το ημίχρονο με μπροστάρη τον Βασίλιε Μίτσιτς. Ο Σέρβος σταρ ήταν εκείνος ο οποίος με τρίποντο διαμόρφωσε το 40-36 που ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το πρόβλημα που προέκυψε στον Παναθηναϊκό στο τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού δεν προκάλεσε εντύπωση. Ο Μίτσιτς βρήκε τους χώρους στην προβληματική άμυνα της ελληνικής ομάδας κι από τη στιγμή που ζεστάθηκε ήταν ασταμάτητος. Ο Σέρβος γκαρντ έπαιζε και για τον Λάρκιν και με 17 πόντους σε αυτό το χρονικό διάστημα έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους. Στο 30', ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραφε 54-59 και πλέον ήταν οι Τούρκοι εκείνοι που είχαν μπει σε θέση οδηγού, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους.

Η ψυχολογία και το μομέντουμ ήταν πλέον με το μέρος της Εφές η οποία ξέφυγε και με διαφορές δέκα πόντων (55-65 και 57-67), με τους «πράσινους» πάντως να μην τα παρατούν και να μειώνουν σε 61-67, παρά τα πολλά λάθη τους κυρίως στην επίθεση. Παρά τις άμυνες που έβγαλε η ομάδα του Βόβορα, στην επίθεση τα λάθη ήταν πολλά και στο 37' οι φιλοξενούμενοι προηγούνται με 7 (66-73) στο 37'. Παρά το 71-79 στο 39', το «τριφύλλι» δεν τα παράτησε και πλησίασε, όμως στο φινάλε ηττήθηκε με 80-77.

ONE MAN SHOW: Ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν μία ομάδα μόνος του και ο άνθρωπος που οδήγησε την Εφές στην επικράτηση. Ο Σέρβος γκαρντ έπαιξε και για τους απόντες και σταμάτησε στους 33 πόντους με εκπληκτικά ποσοστά (4/4 βολές, 7/13 δίποντα, 5/7 τρίποντα), πριν αποβληθεί με πέντε φάουλ. Για τον Παναθηναϊκό το ντεμπούτο του Σέλβιν Μακ ήταν πλήρως επιτυχημένο με 18 πόντους. Πολύ καλός και ο Γιώργος Παπαγιάννης με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός μάζεψε περισσότερα ριμπάουντ από τους αντιπάλους του όμως υπέπεσε και σε τρία περισσότερα λάθη σ' έναν αγώνα όπου τα στατιστικά μαρτυρούν ότι ήταν αρκετά ισορροπημένος.