28.9 C
Σάββατο, 12 Οκτωβρίου, 2024

Ο λόγος του “Βασιλιά” (vid)

Νωρίτερα αυτή την εβδομάδα ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έχασε για πρώτη φορά στην καριέρα του εναρκτήριο αγώνα των πλέι οφ. Ως "βασιλιάς" δεν μπορούσε να το αποδεχθεί αυτό. Έπρεπε να αντιδράσει. Και το έκανε με τρόπο εμφατικό. Σκόραρε 46 πόντους, μάζεψε 12 ριμπάουντ και οδήγησε τους Καβαλίερς σε νίκη με 100-97 επί των Πέισερς ισοφαρίζοντας 1-1 τη σειρά, η οποία θα μετακομίσει τώρα στην Ιντιανάπολις.

"Ο κόουτς Λου σχεδίασε το πρώτο play του αγώνα για μένα, ήταν πετυχημένο και συνεχίσαμε έτσι. Έβαλα κι ένα δεύτερο, ένιωθα καλά κι από εκεί και πέρα το θέμα ήταν πόσο πολύ θα μπορούσα να διατηρηθώ σε αυτή την κατάσταση. Απλώς έπαιξα το παιχνίδι μου", εξήγησε ο ΛεΜπρόν, ο οποίος σκόραρε τους 16 πρώτους πόντους του αγώνα και 29 στο ημίχρονο.

Παρ' όλα αυτά, οι Καβαλίερς κινδύνεψαν σοβαρά από τους μαχητικούς Πέισερς κι αν το τρίποντο που επιχείρησε μόνος του ο Βίκτορ Ολαντίπο 27'' πριν από το τέλος έμπαινε, θα είχαν κακά ξεμπερδέματα. Το παιχνίδι θα μπορούσε να είχε πάει στην παράταση και να είχε άλλη εξέλιξη. "Είχα πολύ καλή θέα στο καλάθι, σηκώθηκα, αλλά αστόχησα. Όσες φορές κι αν βρισκόμουν σε αυτή τη θέση, αυτό το σουτ θα το έκανα", δήλωσε μετά ο Ολαντίπο, ο οποίος σκόραρε 22 πόντους.

Ένα πρόβλημα για τους Καβαλίερς είναι ότι χτύπησε στον αντίχειρα του αριστερού χεριού του ο Κέβιν Λαβ και έμεινε εκτός αγώνα στα τελευταία 3,5 λεπτά του. Παρ' όλα αυτά ο Τάιρον Λου διαβεβαίωσε ότι δεν έχει κάτι σοβαρό και ότι θα παίξει κανονικά στο τρίτο παιχνίδι της σειράς.