18.9 C
Κυριακή, 27 Οκτωβρίου, 2024

Ο Λέοναρντ είναι εδώ! (vids)

Οι Τορόντο Ράπτορς εντυπωσιάζουν φέτος στο ΝΒΑ, καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο και έχοντας φθάσει μέχρι τους τελικούς της Ανατολής στα φετινά πλέι οφ.

Οι «πτερόσαυροι» βρίσκονται μόλις μία νίκη μακριά από τους τελικούς στην άλλη άκρη του Ατλαντικού, καθώς προηγούνται με 3-2 των Μιλγουόκι Μπακς, με το επόμενο ματς να γίνεται επί καναδικού εδάφους. Ο Καουάι Λέοναρντ, μετά τα μόλις εννέα παιχνίδια στα οποία αγωνίστηκε τη σεζόν 2017-2018, έχει επιστρέψει για τα καλά, στην πρώτη σεζόν του ως μέλος των Τορόντο Ράπτορς. Τελείωσε την κανονική περίοδο αγωνιζόμενος σε εξήντα ματς, έχοντας κατά μέσο όρο 26,6π. και 7,3 ριμπάουντ, που αποτελούν τις καλύτερες επιδόσεις της καριέρας του, 3,3 ασίστ και 1,8 κλεψίματα σε 34’.

Τον Ιανουάριο έκανε προσωπικό ρεκόρ σκοραρίσματος, με 45π., και το Φεβρουάριο έσπασε το ρεκόρ του στις ασίστ, δίνοντας οκτώ, απέναντι στους Μπρούκλιν Νετς.

Στα πλέι οφ, απέναντι στους Ορλάντο Μάτζικ, τους Φιλαδέλφεια Σίξερς και τα «ελάφια» έχει μέχρι στιγμής 31,4π. με ποσοστό ευστοχίας 50% στα σουτ εντός παιδιάς, 8,4 ριμπάουντ και 1,5 κλεψίματα σε 38’. Η αμφισβήτηση έχει δώσει πλέον τη θέση της στην αποθέωση, με τον Καουάι Λέοναρντ να είναι ξανά εδώ, πιο πεισμωμένος από ποτέ, να οδηγήσει τον εαυτό του και τους Τορόντο Ράπτορς στους τελικούς του ΝΒΑ, εκεί όπου περιμένουν ήδη οι πρωταθλητές Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς.