20.5 C
Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

Ο Κολοσσός των προημιτελικών!

Ο Κολοσσός πέτυχε την πρώτη μεγάλη νίκη της χρονιάς στην πρεμιέρα των επίσημων υποχρεώσεών του για φέτος. Νίκησε στη Ρόδο το Λαύριο με 80-72 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο από το ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ προσπαθώντας να δώσουν έμφαση στις άμυνές τους. Το Λαύριο κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα 7 πόντων (25-18) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως στη συνέχεια ο Κολοσσός βελτίωσε την άμυνά του και αρχικά ισοφάρισε 29-29, ενώ με τη λήξη του ημιχρόνου βρέθηκε να προηγείται με 35-32.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με το Λαύριο να κάνει ξανά καλύτερη εκκίνηση και όχι μόνο να καλύπτει την εις βάρος του διαφορά, αλλά να περνάει και μπροστά με 50-41 στα μισά της τρίτης περιόδου εκμεταλλευόμενο την ευστοχία που επέδειξε εκείνο το διάστημα στα τρίποντα.

Όμως η αντίδραση του Κολοσσού ήταν άμεση. Βελτίωσε ξανά την άμυνα και με σερί 16-4 γύρισε και πάλι το παιχνίδι και πέρασε μπροστα με 57-54 στο 30'. Το Λαύριο, πάντως, δεν τα παράτησε. Διατήρησε την ψυχραιμία του και την επαφή του με το σκορ μέχρι το 38', όταν ο Κολοσσός εξαπέλυσε την τελική αντεπίθεσή του. Με σερί 7-0 σε ένα λεπτό ξέφυγε με 75-68 και όλα τελείωσαν από τη στιγμή που οι παίκτες της ομάδας της Ρόδου ήταν εύστοχοι στις βολές, όπου τους οδηγούσαν οι αντίπαλοί τους.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα παιχνίδι που ήταν κλειστό σε διακοπές στην μεγαλύτερή του διάρκεια, η σαφής υπεροπλία του Κολοσσού στα ριμπάουντ, με 37-25, έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην εξέλιξή του.

ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ: Το βιογραφικό του Κουίνσι Ντιγκς προδιάθετε για σημαντική ενίσχυση της φετινής προσπάθειας του Κολοσσού και τα πρώτα δείγματα γραφής του Αμερικανού ήταν άκρως ενθαρρυντικά για την συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 35-32, 57-54, 80-72

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ.

Κολοσσός Ρόδου (Βετούλας): Μπρόουνινγκ 13 (1 τρ, 7 ριμπ), Ντούρεν 6, Κέμπτον, Άσκα 13 (1 τρ, 8 ριμπ), Δημάκος 10(2), Γεωργαλλής, Ντιγκς 16 (1 τρ, 7 ριμπ), Γεωργάκης 1, Μαυροειδής 15 (8 ριμπ), Παπαδάκης 6(2).

Λαύριο (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος 2, Μέλσον 23(2), Λούντζης 9(1), Μιλόσεβιτς 2 (6 ριμπ), Κουζέλογλου 7(1), Νίξον 14(2), Περράκης, Κακλαμανάκης 8, Χαραλαμπόπουλος 3 (1/7 σουτ), Οντιάσε 4.