21.4 C
Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου, 2024

«Ξεμούδιασμα» με νίκη για ΑΕΚ (pics)

Το πρώτο της φιλικό επί σερβικού εδάφος έδωσε η ΑΕΚ, που κέρδισε με 82-77 τη Ζλάτιμπορ και ξεκίνησε νικηφόρα τις εν λόγω αγωνιστικές υποχρεώσεις, εν όψει της νέας σεζόν.

Πρώτο δείγμα... αρκετά θετικό για την ΑΕΚ, η οποία ξεκινώντας τα φιλικά της ήταν για 30 λεπτά σαφώς ανώτερη της Ζλάτιμπορ και επιβλήθηκε με 82-77. Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι είχαν την ευκαιρία να «ξεμουδιάσουν» από τις σκληρές τους προπονήσεις, με το πρώτο τους φιλικό παιχνίδι επί σερβικού εδάφους, και έδειξαν για αρκετή ώρα πράγματα που θέλει να δει από τους ίδιους ο Ιταλός τεχνικός.

Η ΑΕΚ πήρε... κεφάλι από το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας βρει καλό ρυθμό και προηγούμενη με 18-27, για να διατηρήσει το ίδιο προβάδισμα του +9 μέχρι το ημίχρονο, ικανοποιώντας ήδη με την εικόνα της τον κόουτς Μπάνκι (41-50). Ο «Δικέφαλος» εμφανίστηκε ακόμη καλύτερος στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου κατάφερε με την καλή του άμυνα να αυξήσει την απόσταση από την αντίπαλό του, φτάνοντας στο σημείο να προηγείται με 54-68 στο τέλος του δεκαλέπτου. Κάπου εκεί, οι «μηχανές»... έσβησαν για λίγο, αφού άλλωστε ο Λούκα Μπάνκι είχε βγάλει αρκετά συμπεράσματα, σχετικά με το πόσο ανταποκρίνονται οι παίκτες του σε όσα ζητάει, για να μαζέψει σιγά σιγά τη διαφορά η Ζλάτιμπορ και να μειώσει στο τελικό +5 για την ΑΕΚ (77-82).

Δεκάλεπτα: 18-27, 41-50, 54-68, 77-82