23.3 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Νικηφόρα πρεμιέρα για… Φαγιέ (vids)

Η Σενεγάλη του Μοχάμεντ Φαγιέ, η Νιγηρία, η Ρουάντα και η Μοζαμβίκη ξεκίνησαν... με το δεξί στους ομίλους τους για τα προκριματικά του Μουντομπάσκετ 2019 στην Αφρική, με τη δεύτερη μάλιστα να παίρνει εντυπωσιακό «διπλό».

Εξαιρετικά ξεκίνησε η Νιγηρία στο δεύτερο όμιλο των προκριματικών αγώνων του Παγκοσμίου Κυπέλλου, που διεξάγονται στην Αφρική, περνώντας «αέρας» από το Μπαμάκο του Μάλι, με το 102-86 κόντρα στην Ουγκάντα, κυριαρχώντας απόλυτα κι έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Μάικλ Εφεβμπέρχα με 20 πόντους, 7/10 σουτ και έξι ασίστ. Την ίδια ώρα, η Ρουάντα κέρδιζε το Μάλι με 74-70 στο «νήμα», αξιοποιώντας την παραγωγική τελευταία της περίοδο, όπου σκόραρε 27 πόντους, έχοντας ως πρωταγωνιστή με 16 πόντους και πέντε ριμπάουντ τον Κένι Γκασάνα.

Στον τέταρτο όμιλο, η Σενεγάλη πήρε σπουδαίο αποτέλεσμα με 70-65 κόντρα στην Κεντρική Αφρικανική Δημοκρατία. Στη δική της περίπτωση, η άμυνα που περιόρισε τον αντίπαλο μόλις στους δέκα πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το «μυστικό», με τον Μαμαντού Σαμπέ να έχει 16 πόντους με 6/10 σουτ και τον... δικό μας Μοχάμεντ Φαγιέ να τελειώνει με πέντε πόντους και τέσσερα ριμπάουντ. Η Μοζαμβίκη, απεναντίας, είχε πιο εύκολο έργο με 66-53 επί της Ακτής Ελεφαντοστού, με το επιμέρους 20-4 της τρίτης περιόδου να αποτελεί το «κλειδί» για να κάνει εύκολη τη ζωή της. Στο ματς αυτό, ο Πίο Αουγκούστο ντα Σίλβα Μάτος είχε 15 πόντους με 6/8 σουτ.