26.3 C

Νίκησαν, αλλά χρειάζεται να πείσουν οι Έφηβοι

Η Εθνική Εφήβων αρκούσε να πατήσει λίγο το «γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο, κερδίζοντας τις Φιλιππίνες με 85-69 στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Κρήτης, αλλά δείχνοντας πως έχει πολλή δουλειά μπροστά της.

Μια προβληματική για τουλάχιστον ένα ημίχρονο Εθνική Εφήβων βρήκε μπροστά της ένα σχετικά αδύναμο αντίπαλο στους Φιλιππινέζους και άρχισε με νίκη (85-69) το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U19 της Κρήτης. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη κατάφεραν να προσαρμοστούν στο ιδιαίτερο στυλ των Ασιατών και να πάρουν το αποτέλεσμα, μπαίνοντας πιο «φουριόζοι» στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Νίκο Αρσενόπουλο και Αριστοτέλη Σωτηρίου να «ωθούν» τη «γαλανόλευκη» με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ 10 πόντους με 6 ασίστ είχε ο Ζώης Καράμπελας, με τον Μανώλη Χατζηδάκη να προσθέτει 10 πόντους με 8 ριμπάουντ. Ο Κάι Σότο με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά και ο Τζέρι Αμπαντιάνο με 13 πόντους με 7 ριμπάουντ δεν έφταναν για τους φιλοξενούμενους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Φιλιππινέζοι επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους, με τον Σότο να κάνει τη «ζημιά» χαμηλά, είτε σκοράροντας είτε δημιουργώντας, με τη βοήθεια του Τόρες να οδηγεί στο υψηλό σκορ για το 20-27. Δύο μακρινά σουτ του Σωτηρίου και του Αρσενόπουλου «ξεκόλλησαν» επιθετικά την Εθνική, με τις πρωτοβουλίες και του Καράμπελα να τη στηρίζουν, ενώ με φοβερό τρίποντο του Σανδραμάνη διαμορφώθηκε το 42-41 του ημιχρόνου.

Οι Φιλιππίνες επέμεναν, αλλά ο Σωτηρίου κρατούσε όρθια τη «γαλανόλευκη» μαζί με τον Χουγκάζ, που κέρδιζε «μάχες» και το αποτέλεσμα ήταν να βρεθούμε μπροστά με διαφορά 6 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-57). Με καλάθι του Αρνοκούρου στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, η απόσταση θα έφτανε και σε διψήφιο νούμερο (67-57). Ο ίδιος στήριξε τους προαναφερθέντς πρωταγωνιστές και η ζωή μας έγινε πιο εύκολη, φτάνοντας στο αποτέλεσμα, αφού η τακτική των Φιλιππινέζων να... κάνουν φάουλ για 3 λεπτά στο φινάλε, προκειμένου να ελπίζουν στην αστοχία μας από τη γραμμή των βολών, δεν είχε αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 20-27, 42-41, 63-57, 85-69