24.9 C

Νίκησε τον Κολοσσό και περιμένει την Τετάρτη

Ο Ολυμπιακός χρησιμοποίησε τον αιφνιδιασμό, την παραγωνικότητα στη ρακέτα του, πήρε πόντους από τον πάγκο και έφτασε στη νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου με 95-74 σε παιχνίδι εξ' αναβολής από την 22η αγωνιστική της Basket League. Τα βλέμματα πλέον πέφτουν στον αγώνα της Τετάρτης και πάλι στο ΣΕΦ, με τους "ερυθρόλευκους" να υποδέχονται τον Προμηθέα Πάτρας με έναν εκ των διαιτητών να είναι ο Παναγιώτης Αναστόπουλος.

Οι φιλοξενούμενοι έχτισαν πρώτοι ένα μικρό προβάδισμα (10-13, 5’30’’) με τον Ολυμπιακό να βρίσκει λύσεις μέσα από τον αιφνιδιασμό ως το 18-13 (7’20’’). Το... θερμόμετρο σε ένα ήσυχο παιχνίδι ανέβηκε κατακόρυφα όταν χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο Κώστας Παπανικολάου (12’15’’) με το 22-27 να γίνεται 29-29 (13’20’’). Το δεύτερο ξέσπασμα των γηπεδούχων έγινε στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου με τη διαφορά να ανεβαίνει στο +12 (45-33, 18’34’’) με τρίποντο από τον Μάντζαρη, αλλά και επιτυχημένους αιφνιδιασμούς.

Η διαφορά ανέβηκε, έφτασε ως το +19 (63-44, 26'30'') και πέρασε το φράγμα των 20 πόντων δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου όταν ο Γκος έγραψε το 69-48 (28'20''). Ο Μιλουτίνοφ με εντυπωσιακό κάρφωμα διαμόρφωσε το 81-56 (32'), φτάνοντας ο ίδιος τους 17 πόντους, έχοντας και 12 ριμπάουντ. O Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε στα τελευταία λεπτά και έφτασε στη νίκη με το τελικό 95-74.

Η ΑΠΟΘΕΩΣΗ ΤΟΥ ΜΙΛΟΥΤΙΝΟΦ: Όταν στο 33' ο Ντέιβιντ Μπλατ "τράβηξε" τον Νίκολα Μιλουτίνοφ στον πάγκο, όλο το γήπεδο τον χειροκρότησε θερμά, φωνάζοντας το όνομά του. Ο ίδιος ανταπέδωσε το χειροκρότημα με την ίδια θέρμη. Αν το παιχνίδι της Τετάρτης δεν γίνει και αν αποφασίσει ο ίδιος να κάνει το άλμα προς το ΝΒΑ και τους Σπερς, τότε ίσως να ήταν και το τελευταίο του παιχνίδι στα ερυθρόλευκα.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΦΑΣΗ ΜΕ ΛΕΝΤΕΪ: Ο Ζακ Λεντέι έπεσε πάνω στις πινακίδες και στην πρώτη σειρά των court seat στα μισά της τέταρτης περιόδου και πάνω σε μία φίλαθλο, η οποία κρατούσε τον καφέ της. Έκατσε δίπλα της, πήρε και τον καφέ της και ήπιε και μια γουλιά πριν κατευθυνθεί προς τον πάγκο.

ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ Ο ΣΤΡΕΛΝΙΕΚΣ: Αρκετή ώρα πριν το τζάμπολ ο Γιάνις Στρέλνιεκς ήταν στο παρκέ και έκανε σουτάκια, ενώ έμεινε και δίπλα στην ομάδα στη διάρκεια του αγώνα, παρά το ότι, όπως έχει ήδη δηλώσει ο Ντέιβιντ Μπλατ δεν θα ξαναγωνιστεί ως το τέλος της σεζόν, καθώς ο Ολυμπακός δεν έχει και δικαίωμα για άλλη αλλαγή σε θέσεις ξένων.

ΠΕΡΙ ΗΛΥΣΙΑΚΟΥ: Πηγαδάκι έστησαν στο παρκέ, αρκετή ώρα πριν την έναρξη του αγώνα ο Γιώργος Μπόγρης, ο Στέργιος Κουφός και ο Μιχάλης Καλαβρός. Οι τρεις τους είχαν συνυπάρξει στην χρυσή εποχή του Ηλυσιακό, όταν η ομάδα είχε ανέβει κατηγορία με τον 20χρονο τότε Μπόγρη να πρωταγωνιστεί. Μάλιστα σε καθοριστικό αγώνα με τη Δάφνη εκτός έδρας είχε σφραγίσει τη νίκη της ομάδας του με τρίποντο από τη γωνία!

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Μπίκας, Ζακεστίδης

Δεκάλεπτα: 20-18, 45-35, 71-53, 95-74