26.1 C
Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου, 2024

Ο Ντεκοζί οδήγησε στην κορυφή το Λαύριο

Το Λαύριο πήρε τη νίκη κόντρα στο Ρέθυμνο με 86-78 σε ένα ματς που και οι δύο ομάδες έπαιξαν επιθετικά και κατάφεραν να οικοδομήσουν προβάδισμα, που φαινομενικά έμοιαζε ασφαλείας, σε διαφορετικά χρονικά σημεία με τη... μπίλια στο τέλος να κάθεται στους γηπεδούχους οι οποίοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και ανέβηκαν έτσι στην κορυφή της Basket League.

Οι Κρητικοί ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς έχοντας μεγάλη ευστοχία στις επιθέσεις τους και πήραν έτσι το προβάδισμα το οποίο διατήρησαν ως το τέλος της πρώτης περιόδου που τους βρήκε στο +5 (24-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως το Λαύριο άρχισε να λειτουργεί επιθετικά πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια παρά το γεγονός ότι η άμυνά του συνέχισε να κάνει... νερά και εντέλει ανέτρεψε την κατάσταση πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενο με 48-43 και το δεύτερο ημίχρονο να προμηνύεται ντέρμπι.

Το Λαύριο όμως ήταν αυτό που μπήκε «φουριόζο» και έφτασε να προηγείται ακόμα και με 14 πόντους πριν το Ρέθυμνο «τρέξει» ένα μικρό σερί και κλείσει την τρίτη περίοδο στο -5  (71-66). Το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στους δύο πόντους (79-77) δύο λεπτά πριν τη λήξη αλλά το Λαύριο έδειξε ψυχραιμία και πήρε τελικά τη νίκη με 86-78, η οποία μάλιστα ήταν η τρίτη του στο πρωτάθλημα τη στιγμή που το Ρέθυμνο δεν κατάφερε να "χτίσει" πάνω στη μεγάλη νίκη της περασμένης εβδομάδας κόντρα στην ΑΕΚ.

ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Κουέντον Ντεκοζί του Λαυρίου μπορεί να σημείωσε 20 πόντους συμβάλλοντας τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του αλλά ο Κόνερ Φράνκαμπ ήταν πραγματικά συγκλονιστικός από πλευράς ηττημένων σημειώνοντας 26 πόντους προσπαθώντας να... γυρίσει μόνος του το ματς για τους Κρητικούς αλλά στο τέλος δεν τα κατάφερε...

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Ρέθυμνο υπερτέρησε σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες εκτός μίας... Αυτής που κρίνει παιχνίδια σε πάρα πολλές περιπτώσεις. Ο λόγος γίνεται για τις ελεύθερες βολές όπου οι Κρητικοί είχαν 8//16 τη στιγμή που οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι σε 21 από τις 26 που εκτέλεσαν πετυχαίνοντας το 1/4 του συνόλου των πόντων τους από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.