27.3 C
Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου, 2024

Μπάγερν-Ρεάλ 76-80: Το κέρδισε στα ζάρια (pic, vids)

Όρθια σε μία από τις έδρες που μπορεί να αποδειχτούν κρίσιμο σταυροδρόμι για τις ομάδες της πρώτης γραμμής της Ευρωλίγκας, έμεινε η Ρεάλ. Νίκησε με 80-76 την Μπάγερν στο Μόναχο, εκεί όπου ηττήθηκε την περασμένη εβδομάδα η Μιλάνο.

Για τη «βασίλισσα» η απογοητευτική εικόνα και βέβαια η ήττα στο Καζάν λειτούργησε σαν ξυπνητήρι στο Πρωτάθλημα κόντρα στην Μπασκόνια αλλά σήμερα δεν έπεισε με την απόδοση της. Μετράει η ουσία βέβαια, η νίκη που την έστειλε στο 6-2. Ήρθε με βολές των Αμπουσέλε και Γιουλ στο τέλος. Παράλληλα σταμάτησε το σερί τρων τριών νικών της Μπάγερν που υποχώρησε στο 3-5.

Με έξι πόντους του Γιαμπουσέλε η Ρεάλ μπήκε στο παιχνίδι καλύτερα και προηγούμενη με 11-4 στο 5’. Κάπου εκεί όμως σχεδόν έσβησαν οι διακόπτες αφού σημείωσε μόνο δύο πόντους στο δεύτερο πεντάλεπτο της περιόδου που ολοκληρώθηκε με σκορ 13-13! Η εικόνα της δεύτερης περιόδου ήταν πολύ διαφορετική αφού η παραγωγικότητα των δύο ομάδων αυξήθηκε σημαντικά. Η Ρεάλ από το εις βάρος της 25-24 στο 15’, έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 11 χάρη σε ένα σερί 19-7 (32-43).

Παρότι συνέχισε να εκτελεί με χαμηλά ποσοστά, η Μπάγερν κατάφερε μέσα από την άμυνα της να ροκανίσει τη διαφορά και να ισοφαρίσει έπειτα από οχτώ λεπτά στην τρίτη περίοδο (53-53) αφού η Ρεάλ αγκομαχούσε στο δεύτερο μισό του παρκέ. Έτσι το παιχνίδι έγινε… ροντέο. Πέντε λεπτά πριν το τέλος η Μπάγερν ήταν μπροστά με 68-66 και στο 1:33 από το τέλος το σκορ ήταν στο 76-76. Ο Γιαμπουσέλε με βολές έκανε το 76-78 στα 26’’, ο Λούτσιτς που δεν βρέθηκε σε καλή μέρα έκανε λάθος στα 7’’ και η Ρεάλ απέδρασε με τη νίκη.

Το πρόσωπο: Ο Ζέρσον Γιαμπουσέλε ήταν «το Α και το Ω» της Ρεάλ απόψε. Τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους και 8/10 σουτ ενώ με τις μοναδικές βολές του, ουσιαστικά το έκρινε στα 26’’ αφού έδωσε στη «Βασίλισσα» το προβάδισμα.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Μεγάλη απόσταση αποτυπώθηκε στα ριμπάουντ για ένα τόσο κλειστό παιχνίδι. Η Ρεάλ είχε 10 περισσότερα (36 έναντι 26) ενώ βρήκε και ευκαιρίες για transition (0-9 το επιμέρους σκορ).