24.9 C

Μπάγερν ιδανική, Αρμάνι προβληματική (pics, vids)

H Mπάγερν Μονάχου ήρθε εδώ για να μείνει. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς παρά το αγχωτικό τέταρτο δεκάλεπτο, μπήκε με το δεξί στη Εurolegue απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο (78-64) και δείχνει ότι θα παλέψει μέχρι τέλους για την είσοδο στην οκτάδα. Πρωταγωνιστής των νικητών ο Βλάντιμιρ Λούσιτς με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ ενώ από κοντά ακολούθησε ο Ντέντοβιτς με 16 πόντους.

Φέτος φαίνεται ότι η Μπάγερν Μονάχου θα δυσκολέψει πολύ κόσμο στην έδρα της. Σε έναν αγώνα που ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ, οι Γερμανοί επέβαλαν τον ρυθμό τους και δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να μείνει πίσω με μεγάλη διαφορά. Ο Σκόλα στην επιστροφή του στην Ευρώπη έκανε ότι περνούσε από το χέρι του (17π., 6ριμπ.) αλλά μόνο ο Σέρχι Ροντρίγκεθ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων (14π., 6ασ.)

Η Μπάγερν Μονάχου μπήκε πιο αποφασισμένη στην αρχή του ματς και με σκόρερ τους Ντέντοβιτς και Λόυσιτς πήραν μια διαφορά 10-2 αλλά η αναγκαστική είσοδος του Σέρχι Ροντρίγκεθ άλλαξε την εικόνα ισοφαρίζοντας 15-15. Εν τέλει το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ των Ιταλών με 23-22 και τον Ισπανό γκαρντ να σημειώνει 9 πόντους αλλά τα 6 ομαδικά λάθη δεν τους επέτρεψαν να χτίσουν μεγαλύτερη διαφορά.

Όπως ξεκίνησε η πρώτη περίοδος το ίδιο συνέβη και στη δεύτερη με την Μπάγερν... φουριόζα και την Αρμάνι επιρρεπής σε λάθη και σε επιπόλαιες επιθέσεις με το σκορ να φτάνει γρήγορα στο 37-25 υπέρ των Γερμανών χάρη στον επιθετικό τους πλουραλισμό και στις βοήθειες από τον πάγκο. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και ο Σκόλα με τρίποντο στην εκπνοή διαμόρφωσε το 42-34.

Η Αρμάνι μπήκε πιο συγκεντρωμένη μετά την ανάπαυλα του αγώνα αλλά ο Λούσιτς δεν τους επέτρεψε να πλησιάσουν και έφτασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (52-42). Ο Σκόλα προσπαθούσε να μειώσει αλλά έπεφτε στο κενό η προσπάθειά του μπροστά στην εκτελεστική δεινότητα των Γερμανών από τη γραμμή του τριπόντου (61-50).

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα μπήκε με... γυαλισμένο μάτι στο τελευταίο δεκάλεπτο και με πιεστική άμυνα και αρκετές λύσεις στην επίθεση είχε ως αποτέλεσμα να μπλοκάρει την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς και να μείνει δίχως καλάθι για τέσσερα λεπτά. Κάπου εκεί «ξύπνησαν» οι γηπεδούχοι και με τους Ντέντοβιτς και Λο έφτασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (74-63).

Το "ΠΡΟΣΩΠΟ" ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Λουίς Σκόλα μετά την τελευταία του εμφάνιση πριν δώδεκα χρόνια με την Ταού Κεράμικα στην διοργάνωση στα 39 του χρόνια απέδειξε ότι δεν ήρθε για την... συνταξιοδότηση και συνέβαλε τα μέγιστα παρά την ήττα των Μιλανέζων. Για την ακρίβεια είχε... πλούσια στατιστικά και μέτρησε 17π. (4/6δ., 2/6τρ., 3/4βολ.), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ:

Από πλευράς στατιστικών το παιχνίδι ήταν σχεδόν ισορροπημένο αλλά σε όλα τα σημεία οι γηπεδούχοι υπερτερούσαν και οι λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά. Το κάκιστο ποσοστό 18,2% των Ιταλών πίσω από την γραμμή του τριπόντου (4/22) (τους έλειψε το μακρινό σουτ του Μίτσοφ) τους «κόστισε» απέναντι στο 30% των Γερμανών (6/20). Πάντως η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα έχασε πολλά και από το σημείο της βολής (16/24) έναντι το (14/19) των Γερμανών.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 42-34, 61-50, 78-64