24.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Μια τρελή απίθανη… Ρεάλ!

Η Ρεάλ κόντεψε να κάνει ρεκόρ πόντων στην πρώτη περίοδο, στη συνέχεια βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 10 πόντους διαφορά, αλλά τελικά κατάφερε να νικήσει στο Βερολίνο την Άλμπα με 103-97 σε ένα... τρελό παιχνίδι και να διατηρήσει τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας. Ο Φακούντο Καμπάτσο μοίρασε 19 ασίστ και ισοφάρισε το ρεκόρ όλων των εποχών της Ευρωλίγκας, που έχει ο Γιόβιτς.

Ο αγώνας ήταν ο ορισμός του... roaler coaster. Η Ρεάλ ξεκίνησε εντυπωσιακά με τον Καμπάτσο να μοιράζει τη μία ασίστ μετά την άλλη (έφτασε τις 10 μέσα σε μόλις 8 λεπτά) και τους Ράντολφ και Κάρολ να τα βάζουν όλα. Ο ρυθμός ήταν γρήγορος, καθώς η Άλμπα έτσι κι αλλιώς παίζει έτσι, τα ποσοστά ευστοχίας εντυπωσιακά και η Ρεάλ προηγήθηκε με 34-14 στο 7' και 41-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου, χάνοντας στο... τσακ το ρεκόρ της Μακάμπι (με 43 πόντους σε ένα δεκάλεπτο σε αγώνα της με τη Σιένα το 2010 έχει το σχετικό ρεκόρ στην Ευρωλίγκα)!

Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό ήταν το ίδιο, αλλά... από την ανάποδη. Η Ρεάλ σταμάτησε να σκοράρει και άρχισε να τα βάζει όλα η Άλμπα! Με τους Τίμαν, Χέρμανσον να δίνουν το σύνθημα και τον Γκεντράιτις να παίρνει στη συνέχεια τη σκυτάλη, οι γηπεδούχοι σκόραραν 35 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο! Και όχι μόνο κάλυψαν το -20 του 7', αλλά στο τέλος του ημιχρόνου είχαν περάσει και με 10 πόντους μπροστά (60-50). Μέσα σε 13 λεπτά, δηλαδή, έτρεξαν επί μέρους σκορ 46-16!

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε τρελό ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Άλμπα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της για περίπου τρία λεπτά στην τρίτη περίοδο (68-57), αλλά μετά άρχισε να καταρρέει. Η Ρεάλ ανέλαβε και πάλι τον πλήρη έλεγχο, με τον Καμπάτσο να μοιράζει πάσες και τους Ράντολφ, Κάρολ να εκτελούν και στο 31' είχε ολοκληρώσει ένα ακόμα απίθανο σερί. Με επί μέρους σκορ 27-3 η "βασίλισσα" πέρασε μπροστά με 84-71 στις αρχές της τελευταίας περιόδου!

Από εκεί και μετά επανήλθε... η λογική. Η Ρεάλ κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο και το προβάδισμά της, παρά το ότι η Άλμπα δεν το έβαλε κάτω και κυνήγησε μία ακόμα ανατροπή. Το μόνο που κατάφερε όμως ήταν απλώς να μειώσει στους έξι πόντους της τελικής ήττας της (103-97).

Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ: Ο Φακούντο Καμπάτσο έκανε ένα τρομερό νταμπλ νταμπλ με 10 πόντους και 19 ασίστ, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ όλων των εποχών της Ευρωλίγκας στις τελικές πάσες του Γιόβιτς. Ήταν όλη η Ρεάλ μέχρι που αποβλήθηκε με πέντε φάουλ.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι δύο ομάδες έβλεπαν σαν βαρέλι το καλάθι έξω από τα 6,75μ. Είχαν και οι δύο μαζί 30/57 τρίποντα. Σούταραν δηλαδή με ποσοστό καλύτερο του 50%.