25.2 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Μεγάλος ο Χάρης της

Με σοβαρότητα στην άμυνα, με τον Χάρη Γιαννόπουλο να βγαίνει ως λαγός από το καπέλο του Ηλία Παπαθεοδώρου και να κάνει την καλύτερη εμφάνισή του με την κιτρινόμαυρη φανέλα, και με ένα πεντάλεπτο ξέσπασμα μεταξύ πρώτης και δεύτερης περιόδου η ΑΕΚ νίκησε εύκολα τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ με 91-61 και ανάσανε βαθμολογικά. Η Ένωση έπαιξε χωρίς τον τραυματία Ρέι και ο Πανιώνιος χωρίς τον Λι.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε με στόχο να περάσει την μπάλα στον Σάμιουελς, ο οποίος στην αρχή βρήκε λίγο χώρο με τον Μαυροειδή πάνω του και χωρίς βοήθειες να κάνει μια ζημιά κρατώντας την ομάδα του στο παιχνίδι. Όλα αυτά μέχρι το 6'.30''. Από εκείνο το σημείο και μετά η ΑΕΚ άρχισε να πιέζει περισσότερο, στέλνοντας βοήθεια στο μαρκάρισμα του Τζαμαϊκανού, ο οποίος με τον Σλότερ πάνω του... δεν ακούμπησε. Οι περιφερειακοί των "κυανερύθρων"... αναστέναξαν από τη μεγάλη πίεση που τους ασκούσαν τα γκαρντ των γηπεδούχων κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα το παιχνίδι ουσιαστικά να τελειώσει.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο γήπεδο κυκλοφορώντας καλά την μπάλα, ανοίγοντας το ρυθμό και βρίσκοντας λύσεις από πολλούς παίκτες. Ο Γιάνκοβιτς είχε θετική παρουσία, ο Σαντ Ρος έκανε τα δικά του, ο Γκίκας με πέντε σερί πόντους έδωσε για πρώτη φορά στη διαφορά διψήφια τιμή (21-11 στο 9') και μόλις μπήκε ο Γιαννόπουλος και άρχισε να πυροβολεί κατά ριπάς, η ΑΕΚ... εξαφανίστηκε.

Στο 12' το σκορ έγινε 34-12 με επι μέρους σκορ 22-3 μέσα σε 5,5 λεπτά, καθώς ο Πανιώνιος έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και εκτός του Λαμπρόπουλου δεν είχε άλλον παίκτη να σκοράρει. Άπαξ και το παιχνίδι πήγε εκεί, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου άρχισε να μοιράζει το χρόνο και να δοκιμάζει σχήματα, καθώς ο Γιαννόπουλος με τα τρίποντά του και ο Ματσιούλις με την πληθωρική εμφάνισή του από θέση σμολ φόργουορντ επέτρεπαν στην Ένωση να κρατά τη διαφορά ψηλά. Στο 19' το σκορ έγινε 53-28 και το ημίχρονο έληξε με 53-31, καθώς η ΑΕΚ με σοβαρότητα στην άμυνα έδειχνε να έχει μετατρέψει το παιχνίδι σε περίπατο.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ εμφάνισε μια χαλάρωση στην απόδοσή της κι αυτό επέτρεψε στον Πανιώνιο να μαζέψει λίγο τη διαφορά. Οι "κυανέρυθροι" περιόρισαν τα λάθη τους, βρήκαν κάποιες λύσεις από τον Σάμιουελς, που ήταν πιο δραστήριος σε σχέση με το πρώτο μέρος, εκμεταλλεύτηκαν και την αστοχία της ΑΕΚ από την περιφέρεια, έτσι στο 25' το σκορ έγινε 58-45. Ο Λάνγκφορντ ήταν σε κακή μέρα κι αυτό επηρέαζε όλο το παιχνίδι της Ένωσης σε άμυνα κι επίθεση, οπότε μόλις βγήκε ο Αμερικανός και επανήλθε στη θέση του ο Γιαννόπουλος, η τάξη αποκαταστάθηκε.

Η άμυνα της ΑΕΚ έγινε πιο πιεστική, καθώς μπήκε κι ο Ματσιούλις στη θέση του Γιάνκοβιτς, ενώ στην επίθεση ο Γκίκας συνέχιζε την καλή εμφάνισή του και μαζί με ένα τρίποντο του Σαντ Ρος συνέβαλαν ώστε στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι και πάλι μπροστά με +22 (72-50).

Η τελευταία περίοδος άρχισε με την ΑΕΚ πάλι λίγο χαλαρή και βιαστική στις επιλογές της, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ο Πανιώνιος με πρωταγωνιστή τον Λαμπρόπουλο να μειώσει 72-56, ωστόσο σε εκείνο το σημείο δύο τρίποντα από τον Γιαννόπουλο και τον Σαντ Ρος επανέφεραν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (78-56 στο 33') και το παιχνίδι τελείωσε. Ο Πανιώνιος δεν είχε δύναμη να διεκδικήσει τίποτα, καθώς η ΑΕΚ ήταν σοβαρή στην άμυνα και έφτασε εύκολα στη νίκη, αφού ο Ηλίας Παπαθεοδώρου έβαλε και τον Νίκο Ρογκαβόπουλο στον αγώνα για τα τελευταία 5 λεπτά.

O ΛΑΓΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ: Ο Χάρης Γιαννόπουλος με τα απανωτά τρίποντά του στο πρώτο ημίχρονο συνέβαλε αποφασιστικά στο να εδραιώσει η ΑΕΚ μια διαφορά άνω των 20 πόντων, που έκανε το παιχνίδι εύκολο γι' αυτήν. Τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους, είχε ωστόσο πολύ μεγάλη συμβολή και στην άμυνα (απόδειξη τα 4 κλεψίματα), όπου έκανε πολλή δουλειά, μαζεύοντας παράλληλα και 5 ριμπάουντ. Πολύ καλή εμφάνιση, πιθανότατα η καλύτερή του ως παίκτης της ΑΕΚ.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Πανιώνιος είχε 19 λάθη και η ΑΕΚ 12, ενώ η Ένωση μάζεψε 12 επιθετικά ριμπάουντ και ο Πανιώνιος 4.