20.3 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Μεγάλη ανατροπή της Γκίσεν, διπλά για Μπάμπεργκ και Μπράουνσβαϊγκ

Με εκτός έδρας νίκες μπήκαν στο γερμανικό Πρωτάθλημα η Μπάμπεργκ και η Μπράουνσβαϊγκ ενώ η Γκίσεν με εντυπωσιακή ανατροπή, επιβλήθηκε της Μπαϊρόιτ.

Για τρεις περιόδους η Μπαϊρότ είχε το πάνω χέρι (21-22, 35-47, 61-66) όμως στην τέταρτη ουσιαστικά εξαφανίστηκε. Η Γκίσεν έκανε επιμέρους σκορ 25-8 και έφτασε στη νίκη με 86-74. Το στοιχείο που ξεχώρισε για τους νικητές ήταν η πολυφωνία αφού είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Μπλέικ και Κοχ να σημειώνουν από 15. Για την Μπαϊρόιτ ο Άλεν είχε 19.

Η Μπάμπεργκ τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Γκέτιγκεν, παρά την πολύ καλή εκκίνηση που της έδωσε προβάδισμα 10 πόντων στην πρώτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο αλλά στο τέλος η Μπάμπεργκ μέσα από την άμυνα της, βρήκε τον τρόπο να φτάσει στη νίκη με 82-76. Ο Ομάρ Προύιτ είχε 19 πόντους και 16 ο Σένγκελντερ για τους νικητές ενώ από την άλλη πλευρά ο Μπάλντουϊν είχε 23 πόντους.

Μόνο για ένα ημίχρονο δημιούργησαν δυσκολίες στην Μπράουνσβαϊγκ οι Σκάιλαϊνερς. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 54-38 στο δεύτερο μέρος για να επικρατήσουν εύκολα με 89-76 και παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Ρόμπερτσον που είχε 29 πόντους με 4/7 δίποντα και 6/10 τρίποντα. Για την Μπράουνσβαϊγκ, ο Πετρέρκα είχε 16 πόντους.