29.1 C
Κυριακή, 16 Ιουνίου, 2024

Με Χίκμαν το ντέρμπι των αδιάφορων η Μπάμπεργκ (vids)

Η Μπάμπεργκ νίκησε τη Μάλαγα με 93-88, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρίκι Χίκμαν.

Με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα οι πρωταθλητές Γερμανίας ανέβηκαν στο 11-17 κι έπιασαν τους Ανδαλουσιανούς οι οποίοι δεν κατόρθωσαν να φτιάξουν σερί επιτυχιών μετά την πρόσφατη νίκη επί της Μπαρτσελόνα.

Η κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο. Το συγκρότημα του Λούκα Μπάνκι στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ εύστοχο και ξέφυγε με διψήφιες διαφορές που πλησίασαν ακόμα και τους είκοσι πόντους.

Το δεύτερο μέρος ήταν εντελώς διαφορετικό με τους φιλοξενούμενους να μαζεύουν τη διαφορά. Μάλιστα στο 40' πλησίασαν στον πόντο (87-86), αλλά ο Χίκμαν έβγαλε ελεύθερο τον Ράιτ και ο τελευταίος με τρίποντο από τη γωνία «σφράγισε» την επικράτηση της ομάδας του.

Ο ηγέτης: Ο Ρίκι Χίκμαν ήταν με διαφορά ο κορυφαίος της Μπάμπεργκ καθώς σταμάτησε στους 28 πόντους με 13/15 βολές. Καθοριστικός και ο Ντορέλ Ράιτ και το κρίσιμο τρίποντο που έκρινε το ματς. Για τους ηττημένους προσπάθησε πολύ ο Νεμάνια Νέντοβιτς να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά οι 26 πόντοι του δεν αποδείχτηκαν αρκετοί για την ανατροπή.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Η Μπάμπεργκ ήταν πολύ εύστοχη στις βολές με 19/23, ενώ οι αντίπαλοι τους έμειναν μόλις στις 13/19. Καλύτεροι και στα τρίποντα οι γηπεδούχοι με 12/27, ενώ οι φιλοξενούμενοι σούταραν 13/33 πίσω από τη γραμμή των 6,75μ.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.