21.1 C
Τρίτη, 24 Σεπτεμβρίου, 2024

Με «χάρτινη» άμυνα ηττήθηκε στην Γερμανία ο ΠΑΟΚ

Τέλος στο νικηφόρο σερί των πέντε νικών έβαλε ο ΠΑΟΚ ο οποίος ουσιαστικά δεν εμφανίστηκε στην Γερμανία, και ηττήθηκε από την Βόννη με 94-77, έχοντας πολλά προβλήματα στην αμυντική του τακτική. Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-0 απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, περιπλέκοντας την κατάσταση στην τετράδα πρόκρισης.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρίσκεται πλέον με ρεκόρ 5-4 στην 4η θέση του 2ου ομίλου του BasketBall Champions League, με την Βόννη να φτάνει την Ναντέρ στο 4-5, και την μάχη της πρόκρισης να φουντώνει. Για τον ΠΑΟΚ, που υστέρησε σε όλους τους τομείς της αναμέτρησης, ο Μορέιρα ήταν ο μοναδικός που ξεχώρισε φτάνοντας σε double-double με 20 πόντους (9/14 διπ.) και 12 ριμπάουντ, ενώ από 10 πόντους είχαν οι Χάτσερ (2/5 τριπ.) και Τζόουνς (2/5 τριπ.). Για την ομάδα του Πρέντραγκ Κρούνιτς ο εκπληκτικός Σούμποτις είχε 22 πόντους με 5/5 τρίποντα, ενώ ακολούθησαν με 14 πόντους οι Τζέιμς και 13 πόντους ο Μπαρτόλο. Συνολικά οι Γερμανοί με ποσοστό που πλησίασε το 60% στα τρίποντα (13/22), «εκτέλεσαν» τον ΠΑΟΚ.

Αναφορικά με το παιχνίδι, μετά το αρχικό 10-10 με το οποίο ισοφάρισε ο Μορέιρα, οι Γερμανοί έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 11-3, φτάνοντας στο 21-13, και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (26-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τρίποντο του Σούμποτις οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +14 (39-24), για να κλείσουν το ημίχρονο με τον ίδιο ρυθμό, και στο 46-31. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε και το δικό της καλό σημείο στην αναμέτρηση, και δίνοντας για για 6 λεπτά έμφαση στην άμυνα μείωσε σε 54-49 με λει απ του Μορέιρα στο 26', αλλά και σε εκείνο το σημείο χτύπησε και πάλι ο Σούμποτις ο οποίος με τρίποντο έγραψε το 57-49, με την διαφορά να φτάνει και πάλι στο +15 (64-49) με τρίποντο του Ουέμπ, και το παιχνίδι ουσιαστικά να γέρνει προς τους γηπεδούχους. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 69-56, με τον Βόννη να φτάνει την μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς και στο +24 (82-58), βάζοντας τέλος και τυπικά στην αναμέτρηση.

«Δήμιος του ΠΑΟΚ ο Σούμποτις»

Ο 28χρονος Μαυροβούνιος φόργουορντ, Μπόγιαν Σούμποτις έχει πραγματοποιήσει απέναντι στον ΠΑΟΚ τα καλύτερα φετινά του παιχνίδια, έχοντας συνολικά 40 πόντους και στα δυο παιχνίδια. Στην Πυλαία είχε σκοράρει 18 πόντους στη νίκη της ομάδας του με 100-95 έχοντας 6/8 δίποντα και μόλις 1/5 τρίποντα, εξαργυρώνοντας την ευστοχία του από τα 6.75 στο σημερινό (18/12) παιχνίδι με 5/5 τρίποντα, 1/3 δίποντα και 7 ριμπάουντ.

Με την γλώσσα των αριθμών

Τα τρίποντα ήταν αυτά που «σκότωσαν» τον ΠΑΟΚ. μέ την Βόννη να σκοράρει 13 από τα 22 που επιχείρησε, έχοντας 59,1%. Συνολικά οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε όλους τους στατιστικούς τομείς, έχοντας 31/54 σουτ εντός παιδιάς και 19.21 βολές.