23.5 C
Τρίτη, 8 Οκτωβρίου, 2024

Με φόρα από το ΣΕΦ η Άλμπα

Η διαβολοβδομάδα ολοκληρωθηκε με απόλυτη επιτυχία για την Άλμπα, που μετά από το ΣΕΦ πέρασε νικηφόρα και από το Βελιγράδι επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 94-85 στην παράταση (κ.α. 79-79). Ο Αστέρας "αυτοκτονεί", διότι με τις δύο σερί ήττες που υπέστη αυτή την εβδομάδα έχασε μεγάλη ευκαιρία να εδραιώσει τη θέση του στην πρώτη οκτάδα και έκανε ένα μικρό δώρο στον Ολυμπιακό, μειώνοντας την απόσταση της ελληνικής ομάδας από την όγδοη θέση στη μία νίκη.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει με μια καλή διαφορά και σε όλο το 20λεπτο επί της ουσίας συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Αστέρας είχε γενικά καλή επιθετική συμπεριφορά, εκτελώντας με καλά ποσοστά τόσο μέσα στη ρακέτα όσο και από την περιφέρεια και το μόνο μελανό σημείο του παιχνίδιου του ήταν τα αρκετά λάθη που έκανε. Στην άμυνα κατάφερε να αποφύγει τα τρίποντα της Άλμπα, που ήταν άστοχη έξω από τη γραμμή των 6,75μ., όμως από κάποια στιγμή και μετά έβαλε την μπάλα περισσότερο μέσα στη ρακέτα κι αυτό την ωφέλησε.

Ο Αστέρας πήρε μια δυο φορές διαφορές της τάξης των 4-5 πόντων, τις οποίες έχασε, ωστόσο στη δεύτερη περίοδο ο Κέβιν Πάντερ έκανε τη διαφορά και βοήθησε την ομάδα του να προηγηθεί με 43-39 στο τέλος του πρώτου 20λέπτου.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι Μπράουν και Μπάρον ενεργοποιήθηκαν και με τα σουτ τους βοήθησαν τον Αστέρα να πάρει μια μικρή διαφορά, που στο 26' έφτασε τους 7 πόντους (57-50). Η Άλμπα συνέχιζε να είναι άστοχη από την περιφέρεια, όμως στο τελευταίο τετράλεπτο της περιόδου το... χαρτί γύρισε. Οι Σίβα και Σίκμα με τα τρίποντά τους πρωταγωνίστησαν σε ένα σερί 9-0, με το οποίο η γερμανική ομάδα πέρασε μπροστά στο 28' με 59-57.

Η τρίτη περίοδος έληξε ισόπαλη 62-62 και στην τελευταία ο Αστέρας προσπάθησε να βάλει περισσότερο την μπάλα στοι καλάθι, στους Γκιστ και Στίματς, κάτι που έφερε προσωρινά αποτέλεσμα. Όμως οι παίκτες της Άλμπα είχαν βρει για τα καλά το χέρι τους και ισοφάρισαν 72-72 στο 35', ενώ 3,5 λεπτά πριν απο το τέλος με καλάθι του Σίκμα πέρασαν και πάλι μπροστά με 77-76.

Το παιχνίδο μπήκε στο τελευταίο λεπτό του ισόπαλο (77-77) και στα 51'' ο Νιόκο με επιθετικό ριμπάουντ μετά από άστοχη βολή του Σίκμα (είχε 0/2) έκανε το 79-77 για την Άλμπα. Στα 42'' ο Πάντερ ισοφάρισε ξανά με δύο βολές (79-79) και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, καθώς τα τρίποντα των Έρικσον και Λάζιτς, που ακολούθησαν, δεν βρήκαν στόχο.

Το ρεσιτάλ αστοχίας και λαθών και από τις δύο ομάδες συνεχίστηκε και στην παράταση, ώσπου ο Χέρμανσον με ένα τρίποντο στα μισά του πενταλέπτου έκανε το 84-79 υπέρ της Άλμπα. Το προβάδισμα αυτό αποδείχθηκε κρίσιμο, διότι ο Αστέρας φάνηκε ότι δεν είχε τον τρόπο να το διαχειριστεί. Έτσι ο Νιόκο με βολές μετά από επιθετικό ριμπάουντ ενάμισι λεπτό πριν απο το τελος έκανε το 88-81 και ο Χέρμανσον έδωσε τη χαριστική βολή στον Αστέρα ένα λεπτό πριν απο τη λήξη με νέο τρίποντο, που έκανε το 91-83 υπέρ της Άλμπα και έσβησε και τις τελευταίες ελπίδες του Αστέρα.

Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ: Τα τρίποντα του Χέρμανσον στην παράταση ήταν αυτά που έριξαν στο καναβάτσο τον Ερυθρό Αστέρα. Ο γκαρντ της Άλμπα τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Άλμπα σούταρε 37 τρίποντα, έβαλε τα 14 και νίκησε.