20.3 C
Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου, 2024

Με φοβερό δίδυμο η Μακάμπι πήρε το ντέρμπι

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της τέταρτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Ισραήλ, καθώς έκαμψε εντός έδρας την αντίσταση της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 89-73.

Το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου έχει ρεκόρ 4-0 και βρίσκεται μόνο του στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ οι αντίπαλοί του έμειναν στο 3-1.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν 37-36, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν με αυτό το σκορ στην ανάπαυλα.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν... πάρτι και με επιμέρους σκορ 34-18 κατόρθωσαν να ξεφύγουν 70-55 και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω μέχρι το τελικό 89-73.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Σκότι Ουίλμπεκιν και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ. Ο πρώτος ηγήθηκε με 26 πόντους, ενώ ο δεύτερος πρόσθεσε 15, στην παρθενική του εμφάνιση στην εγχώρια λίγκα με τη φανέλα της «ομάδας του λαού».

Για τους ηττημένους οι οποίοι πριν από λίγες ημέρες είχαν νικήσει την ΑΕΚ για το Basketball Champions League, ο πρώην παίκτης της Ένωσης και του ΚΑΟΔ, Τζέι Κόβαν Μπράουν πέτυχε 27 πόντους με 6/6 τρίποντα, ενώ ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού Τζέιμς Φελντέιν πρόσθεσε 18.