19.9 C

Με τρομερή ανατροπή η Τρέντο ισοφάρισε την Αρμάνι

Η Τρέντο έφτασε σε δεύτερη διαδοχική νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο (77-74) και κατάφερε να φέρει στα ίσα τη σειρά των τελικών, κάνοντας το 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι για να πάρουν το «διπλό» και να κάνουν το 3-1 στη σειρά, που θα τους έφερνε ένα βήμα από τον τίτλο. Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι ξέφυγε με διαφορές που άγγιξαν ακόμα και τους δέκα πόντους, ενώ η διαφορά διατηρήθηκε και στο μεγαλύτερο κομμάτι της τρίτης περιόδου.

Παρ' όλα αυτά, στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί. Μ' ένα επιμέρους σκορ 23-4 μέχρι το 37' όχι απλά προσπέρασαν αλλά «καθάρισαν» τον αγώνα. Όταν «ξύπνησε» από το λήθαργο η Αρμάνι ήταν ήδη πολύ αργά και η κόρνα της λήξης βρήκε θριαμβεύτρια την Τρέντο (77-74), με τις δύο ομάδες να δίνουν τον πέμπτο τελικό στο Μιλάνο.

Ο Σέιβον Σιλντς διέλυσε όλα τα αμυντικά συστήματα των αντιπάλων του και με 31 πόντους οδήγησε εκ του ασφαλούς την Τρέντο στη μεγάλη νίκη.

Για τους ηττημένους, ο Άντριου Γκάουντλοκ πέτυχε 14 πόντους.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.