20.9 C

Μαχητικός Προμηθέας, νικητής Παναθηναϊκός πριν τη Ρεάλ

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του κόντρα στον μαχητικό Προμηθέα Πατρών τον οποίο νίκησε 87-76 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι «πράσινοι» δεν είχαν καλή απόδοση αλλά μπροστά σε 4000 οπαδούς τους που βρέθηκαν στις εξέδρες του ΟΑΚΑ νίκησαν κι έφτασαν το ρεκόρ τους στο 23-1. Οι Πατρινοί με την ήττα τους αυτή έπεσαν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα όπου συγκατοικούν με τον ΠΑΟΚ.

Το σημαντικότερο γεγονός του αγώνα δεν ήταν ευχάριστο, καθώς ο Τζέιμς Γκιστ στο τέταρτο λεπτό του δευτέρου δεκαλέπτου συγκρούστηκε με τον Ρίον Μπράουν κι αποχώρησε, χωρίς να έχει γίνει ακόμα γνωστό το ακριβές πρόβλημα που αντιμετωπίζει.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η ομάδα του Μάκη Γιατρά ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε 21-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 24-13 κατόρθωσαν να πάρουν το προβάδισμα και να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά με 38-34.

Στην τρίτη περίοδο οι Πατρινοί κατόρθωσαν να διατηρήσουν την επαφή τους με το σκορ, έστω κι αν για πρώτη φορά έμειναν πίσω με διψήφια διαφορά. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραφε 60-55.

Όλα έδειχναν... ντέρμπι, όμως ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία του και ήταν πιο ψύχραιμος με καλύτερες επιλογές, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με 87-76.

Ο ΓΝΩΣΤΟΣ ΗΓΕΤΗΣ: Στην πρόβα πριν από τη σειρά με τη Ρεάλ Μαδρίτης ο Νικ Καλάθης ήταν αυτός που έπρεπε. Ο αρχηγός και ηγέτης του Παναθηναϊκού έμεινε στο παρκέ για 27 λεπτά και σε αυτό το χρονικό διάστημα ηγήθηκε στο σκοράρισμα με 19 πόντους, ενώ μοίρασε και 8 ασίστ. Πολύ καλός και ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, ο Ρίον Μπράουν ήταν ο πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, αλλά ο Οκτάβιους Έλις ήταν εκπληκτικός κυριαρχώντας κάτω από τα καλάθια με 16 πόντους και 17 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός σούταρε πολύ καλά έξω από τη γραμμή των 6,75μ. έχοντας 10/22 τρίποντα, ενώ και από τις βολές ήταν σπουδαίος με 21/23. Την ίδια στιγμή ο Προμηθέας είχε μόλις 11/35 τρίποντα και 11/17 βολές.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.