28.5 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Μίζερο αντίο

Παίζοντας χωρίς τους Τσαϊρέλη και Ντουβιέ και παρόλο που προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 19 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, ο Άρης δεν κατάφερε να αποχαιρετήσει το Basketball Champions League με ψηλά το κεφάλι. Έχασε και τον τελευταίο αγώνα του από την Οστάνδη (66-70), σε ένα Αλεξάνδρειο με πολύ λίγο κόσμο και πολλά συνθήματα σε βάρος του μεγαλομετόχου της ΚΑΕ, Νίκου Λάσκαρη.

Ο αγώνας ξεκίνησε εντυπωσιακά για τον Άρη, που παίζοντας εξαιρετική άμυνα, δεν άφησε την Οστάνδη να πάρει ανάσα. Μετά από σχεδόν επτά λεπτά αγώνα είχε δεχθεί μόλις ένα τρίποντο, στο τέλος της περιόδου το παθητικό του ήταν μόλις επτά πόντοι και η βελγική ομάδα πρέπει να είχε κάνει... παγκόσμιο ρεκόρ. Δεν κατάφερε να ευστοχήσει ούτε σε ένα από τα επτά δίποντα που επιχείρησε στο πρώτο δεκάλεπτο! Κατόπιν τούτων και με δεδομένο ότι στην επίθεση οι Φλιώνης και Μούρτος έδωσαν το σύνθημα, ο Άρης προηγήθηκε με 16-3 στο 7' και με 20-7 στο τέλος της πρώτης περιόδου κάνοντας υγιεινό περίπατο.

Έναν περίπατο τον οποίο συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο διατηρώντας εύκολα το διψήφιο προβάδισμά του, καθώς ο Μάρας είχε μπει για τα καλά στο παιχνίδι δίνοντας πολλές λύσεις. Έτσι κι αλλιώς ο Άρης προσπάθησε να χτυπήσει κυρίως μέσα από τη ρακέτα κι αν ήταν λίγο πιο εύστοχος, η διαφορά θα είχε ξεφύγει πολύ. Στο 16' ανέβηκε στους 19 πόντους (35-16), ωστόσο στο τελευταίο τετράλεπτο του ημιχρόνου ο Άρης "κόλλησε" επιθετικά και η Οστάνδη μπόρεσε να μειώσει στους 10 (37-27).

Στην τρίτη περίοδο η Οστάνδη επέστρεψε στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενη κατ' αρχάς την επιθετική δυστοκία του Άρη. Ο Μάρας ξεκίνησε με τον ρυθμό που είχε αποκτήσει στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μετά σίγησε, άλλες λύσεις δεν υπήρχαν, καθώς ήταν άστοχα και τα περιφερειακά σουτ, έτσι η βελγική ομάδα μείωσε. Με τα τρίποντα των Λασίσι και Σαλούμου πλησίασε στους 4 πόντους (44-40) στο 27', ενώ με ένα ακόμα του Φίλερ κι ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό του Τζόρτζεβιτς έκλεισε την ψαλίδα στους 3 (48-45) λίγο πριν τελειώσει το δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι είχε γυρίσει κι αυτό φάνηκε στην τελευταία περίοδο, όταν η Οστάνδη χτυπώντας μέσα στη ρακέτα και με συνεχόμενα γκολ φάουλ κατάφερε να περάσει μπροστά με 52-51 στο 32'. Ο Άρης είχε πλέον να αντιμετωπίσει και την κούραση, δεδομένου ότι απόντων των Τσαϊρέλη και Ντουβιέ, δεν είχε εναλλακτικές λύσεις στον πάγκο. Πράγμα που εκμεταλλεύτηκε η Οστάνδη, η οποία έχοντας πλέον και ψυχολογικό προβάδισμα μετά την ανατροπή πέρασε μπροστά με 66-60 στο 37'. Ο Μπελ, που "ξύπνησε" στην τελευταία περίοδο, προσπαθούσε να κρατήσει μόνος του τον Άρη σε επαφή με το σκορ, ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο είχε κάποια άστοχα σουτ, που δεν επέτρεψαν στην ελληνική ομάδα να ανακτήσει το προβάδισμα. Η Οστάνδη διατήρησε τον έλεγχο, ο Άρης έχασε και μια τελευταία ευκαιρία που είχε με τον Αθηναίου να ισοφαρίσει 20'' πριν από το τέλος και έχασε και το παιχνίδι.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα 5/16 τρίποντα που είχε ο Άρης ήταν καθοριστικά για την ήττα του. Πολύ περισσότερο από τη στιγμή που η Οστάνδη στο δεύτερο μέρος βρήκε το χέρι της και έφτασε τα 7/19.