21.4 C
Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου, 2024

Μία ανυπότακτη «Βασίλισσα» και… η «κατάρρευση» των πρωταθλητών! (vids)

Η δεύτερη ημέρα στη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των «16» του Basketball Champions League έστειλε ως μήνυμα, ότι η Ελλάδα θα συνεχίσει να εκπροσωπείται στη διοργάνωση, με τον Κέβιν Πάντερ να στέλνει την ΑΕΚ στα προημιτελικά, όπου θα βρει μπροστά της τη Στρασμπούρ. Λίγο νωρίτερα, βέβαια, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να σταματήσει την Καρσίγιακα, παρά τη γενναία του προσπάθεια, ενώ μία ακόμη τουρκική ομάδα, η Μπάνβιτ, έπαιρνε το δικό της «εισιτήριο». Παράλληλα, από σήμερα είναι βέβαιο πως ο νικητής της διοργάνωσης θα είναι διαφορετικός με τον περσινό, αφού η Τενερίφη παρέδωσε τα «σκήπτρα», μετά τον αποκλεισμό από τη Μούρθια.

Τα παιχνίδια

Η ΑΕΚ πέτυχε μία απίθανη ανατροπή και παρά το -10 της Αθήνας, κατάφερε μέσα στην Τσεχία να κερδίσει με 93-82 την Νίμπουρκ και να περάσει στο «8» της διοργάνωσης, με τον Κέβιν Πάντερ να «σκοτώνει» την αντίπαλο της Ένωσης στα 2.8" πριν από τη λήξη.

Η κατάσταση έμοιαζε πολύ δύσκολη για τη «Βασίλισσα», όταν στο 28' η Νίμπουρκ ήταν μπροστά με 64-56, ήτοι +18 μαζί με τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Κάπου εκεί, ο Μάνι Χάρις πήρε... το «όπλο» του και οδήγησε στην ολική επαναφορά, με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να κρατά αρχικά ζωντανή την ομάδα του και τον Κέβιν Πάντερ να δίνει την «χαριστική βολή», ενώ νωρίτερα ο Πούμπρλα αστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές που θα μπορούσαν να είχαν τελειώσει το ματς. Ο ήρωας της ΑΕΚ δεν είχε παρά εννέα πόντους με 1/4 τρίποντα, το πιο κρίσιμο δηλαδή, με τον Χάρις να αποτελεί... φόβο και τρόμο με 36 πόντους και 9/14 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Οι 18 πόντοι με επτά ριμπάουντ του Κέντρικ Ρέι θα πήγαιναν «στράφι» για την τσεχική ομάδα.

Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε στις λεπτομέρειες να πάρει την πρόκριση στη Σμύρνη, με την Καρσίγιακα να πανηγυρίζει την επιτυχία της με 79-67, ανατρέποντας το -6 του πρώτου αγώνα, το οποίο φαίνεται πως «πλήγωσε» τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, αν σκεφτεί κανείς το γεγονός, ότι θα μπορούσαν να κερδίσουν μεγαλύτερη διαφορά στην Πυλαία.

Η τουρκική ομάδα μπήκε εξαρχής δυνατά στο παρκέ και είχε πάντοτε τον έλεγχο, με το «Δικέφαλο του Βορρά» να προσπαθεί να μείνει κοντά και να βρει τις λύσεις, ώστε να πάρει την πρόκριση έστω και με ήττα. Στην καλύτερη περίπτωση, όμως, βρέθηκε στο -4 στο 23ο λεπτό (46-42), με τους γηπεδούχους να φτάνουν ακόμη και στο +16 (66-50), με τους Τζόουνς και Ουότερς να τον «σκοτώνουν» στο τέλος. Ο Τζάροντ Τζόουνς είχε 24 πόντους με εννέα ριμπάουντ για τους νικητές, ενώ 22 πόντους με επτά ριμπάουντ πρόσθεσε ο Ντέιβιντ Κένεντι. Για τους Θεσσαλονικείς, οι 14 πόντοι του Φιλ Γκος, με 4/12 σουτ ωστόσο, δε θα μπορούσαν να είναι αρκετοί.

Η Μπάνβιτ έκανε με άνεση το «δύο στα δύο» κόντρα στην Ναντέρ, με το 73-64 να ακολουθεί το 74-66 του πρώτου αγώνα στη Γαλλία και να δείχνει ξεκάθαρα την ανωτερότητα της ομάδας της Πανόρμου, που θα βρει μπροστά της σε ένα πολύ ενδιαφέρον ζευγάρωμα τη Μονακό.

Η ομάδα των Παρισίων ξεκίνησε καλύτερα, προηγούμενη με 12-15 στην πρώτη περίοδο και με την εξαιρετική της άμυνα έδειχνε ικανή σε εκείνο το διάστημα για την ανατροπή, αλλά «εγκλωβίστηκε» σε αυτό το ρυθμό παιχνιδιού που επιχείρησε η ίδια να επιβάλει, με την Μπάνβιτ να επανέρχεται με επιμέρους σκορ 27-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο κι εκεί, επί της ουσίας, να... τελειώνει τη δουλειά. Πήγε στο ημίχρονο με διαφορά εννέα πόντων (39-30) και συνολικά 17 μαζί με αυτή του πρώτου αγώνα και το δεύτερο ημίχρονο, έτσι, μετετράπη σε τυπική διαδικασία. Ο Αντόνις Τόμας και ο Νταμιάν Κούλιγκ ήταν εξαιρετικοί για τους Τούρκους, με 15 πόντους έκαστος, ενώ μαζί μάζεψαν 15 ριμπάουντ.

Τρομερή εμφάνιση στην Τενερίφη πραγματοποίησε η Μούρθια, κερδίζοντας με 83-72 και ανατρέποντας το -5 από τον πρώτο αγώνα, για να πετάξει έξω την πρωταθλήτρια της διοργάνωσης, η οποία ψάχνει πια για νέο... βασιλιά!

Μετά το 18-15 της πρώτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και φάνηκε να επιβάλουν το δικό τους νόμο, με πηγαίνοντας με προβάδισμα πρόκρισης στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (33-40). Στη συνέχεια, επέδειξαν την ίδια διαύγεια στο παιχνίδι τους και δε σταμάτησαν να τιμωρούν κάθε λάθος των παικτών του Φώτη Κατσικάρη, ιδίως στην άμυνα, με εξαιρετικές επιλογές, για να κρατήσουν άνετα τα «γκέμια», ακόμη κι όταν δύο τρίποντα του Κώστα Βασιλειάδη προς το τέλος έμοιαζαν να βάζουν την Τενερίφη μέσα στο παιχνίδι. Ο Μπραντ Όλεσον «σκότωσε» την πρωταθλήτρια με 20 πόντους και 6/8 τρίποντα, με τον Ματέους Πονίτκα στην απέναντι πλευρά να έχει 16 πόντους με τέσσερα ριμπάουντ, ενώ δεν ήταν αρκετό ούτε το double double 12 πόντων και 13 ριμπάουντ του Μάικ Τόμπεϊ.

Μεγάλη ανατροπή και για τη Στρασμπούρ, η οποία βρέθηκε πίσω με συνολικό -16 στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου με την Νεπτούνας, αλλά έφερε το ματς στην παράταση (75-70) και εν συνεχεία έγινε το «αφεντικό», για να προκριθεί με 88-78 και να γίνει η αντίπαλος της ΑΕΚ στα προημιτελικά.

Η λιθουανική ομάδα είχε σαφώς ανώτερη εικόνα για 30 λεπτά, με το 55-66 στο 34' να είναι ίσως και... κολακευτικό για τους παίκτες του Βενσάν Κολέ. Οι τελευταίοι, όμως, ξεκίνησαν σε εκείνο το σημείο μία αντεπίθεση, που οδήγησε στο να προηγηθούν με 71-70 στα 115" πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας, ενώ με άμυνα από «γρανίτη» και ψύχραιμους τους Ράιτ-Ίνγκλις από τη γραμμή των βολών, διαμόρφωσαν το 75-70, ισοφάρισαν το -5 του πρώτου αγώνα κι έστειλαν το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, άρπαξαν από τα μαλλιά την ευκαιρία τους κι έφτασαν με μεγαλύτερη άνεση από όση φαίνεται στο τελικό +10, πανηγυρίζοντας έντονα, υπό τους ήχους της... Μασσαλιώτιδας στις εξέδρες, το σπουδαίο αποτέλεσμα. Τους 21 πόντους, με πέντε ριμπάουντ και τρεις ασίστ έφτασε ο Ντέιμιαν Ίνγκλις, με τους άλλοτε «πράσινους» Ντέιβιντ Λόγκαν (13 π., 3/8 τρ.) και Ζακ Ράιτ (8 π., 7 ρ., 4 ασ.) να βάζουν το δικό τους «λιθαράκι». Ο Ζελιόνις ήταν κορυφαίος της Νεπτούνας, με 17 πόντους και οκτώ ριμπάουντ.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής της φάσης των «16»:

Τρίτη 13/3:

Μπεσίκτας-Μπαϊρόιτ 84-84 (76-81 για την Μπαϊρόιτ από τον πρώτο αγώνα, ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΪΡΟΙΤ)
Λούντβιγκσμπουργκ-Όλντενμπουργκ 74-86 (88-63 από τον πρώτο αγώνα, ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΟΥΝΤΒΙΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ)
Μονακό-Ζιελόνα Γκόρα 90-60 (84-82 από τον πρώτο αγώνα, ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΝΑΚΟ)

Τετάρτη 14/3:

Καρσίγιακα-ΠΑΟΚ 79-67 (74-68 από τον πρώτο αγώνα, ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ)
Μπάνβιτ-Ναντέρ 73-64 (74-66 από τον πρώτο αγώνα, ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΝΒΙΤ)
Νίμπουρκ-ΑΕΚ 82-93 (98-88 από τον πρώτο αγώνα, ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ)
Τενερίφη-Μούρθια 72-83 (71-66 από τον πρώτο αγώνα, ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΥΡΘΙΑ)
Στρασμπούρ-Νεπτούνας 88-78 [(75-70 κ.α.) (68-73 από τον πρώτο αγώνα, ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ)