16.6 C
Πέμπτη, 24 Οκτωβρίου, 2024

Λούκα, φοβού τον Γιάννη! (vids)

Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν εκπληκτικός κι έγραψε ιστορία στο Μιλγουόκι, αλλά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο του έδειξε πως... θέλει ψωμιά ακόμη να τον φτάσει, με τους Μπακς να νικούν με 116-106 τους Μάβερικς και να προχωρούν ακάθεκτοι.

Ήταν ένα ιδιαίτερο παιχνίδι για πολλούς λόγους. Κάτι η ημέρα του Μάρτιν Λούθερ Κινγκ, κάτι το ότι ο Γιάννης και τον Κώστα Αντετοκούνμπο συναντήθηκαν ως αντίπαλοι, ή και το γεγονός πως αντίπαλος ήταν ο Λούκα Ντόντσιτς, πολλά βλέμματα έπεσαν στο «Fiserv Forum» για την αναμέτρηση των Μιλγουόκι Μπακς με τους Ντάλας Μάβερικς. Τελικά, ο Γιάννης θα έδινε σε άπαντες... ένα μάθημα και τα «Ελάφια» θα έφταναν στο ρεκόρ 34-12, με το τελικό 116-106.

Τα πράγματα έμοιαζαν ρευστά στο πρώτο ημίχρονο. Το 35-26 των γηπεδούχων εύκολα ανατράπηκε και, με τους υπολοίπους... πλην Ντόντσιτς, που είχε ξεκινήσει με 2/10 σουτ, να σκοράρουν για να βρεθεί η ομάδα τους μπροστά στο ημίχρονο με 57-59. Ο Γιάννης, όμως, ήταν αποφασισμένος και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, αφού πριν από την ανάπαυλα μετρούσε ήδη 19 πόντους με έξι ριμπάουντ, για να τον βοηθήσουν κυρίως οι Μπρόγκντον και Μπλέντσο, με αποτέλεσμα οι Μπακς να φτάσουν στο +15 στην έναρξη της τελευταίας περιόδου (102-87). Κάπου εκεί, το ματς επί της ουσίας είχε τελειώσει και τα υπόλοια λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο Αντετοκούνμπο τελείωσε με 31 πόντους, 15 ριμπάουντ και πέντε ασίστ, έχοντας άλλη μια πεντάδα με «διψήφιους» συμπαίκτες και εκτός των Έρικ Μπλέντσο (21 π., 4ρ., 5 ασ.) και Μάλκολμ Μπρόγκντον (19 π.), ο Μπρουκ Λόπες ήταν επίσης «διπλός» με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Λούκα Ντόντσιτς, στην απέναντι πλευρά, έγραψε ιστορία όντας ο δεύτερος νεότερος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ, που έκανε triple double, με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ, με τον ΝτιΆντρε Τζόρνταν να προσθέτει 16 πόντους με 15 ριμπάουντ.