25.3 C
Δευτέρα, 30 Σεπτεμβρίου, 2024

Λιθουανικό μέταλλο!

Η Ζαλγκίρις πήρε επιτέλους... νίκη στο σπίτι της, δίνοντας ένα μάθημα χαρακτήρα στην ακριβοθώρητη Αρμάνι Μιλάνο με 83-78, σε ένα παιχνίδι όπου ο διακόπτης γύρισε στο δεύτερο δεκάλεπτο κι θύμισε την περσινή αρμάδα, που έφτασε μέχρι το Final Four, με τον Μπράντον Ντέιβις δε να είναι «θηρίο» στις δύο ρακέτες και να βάζει τη «σφραγίδα» του.

Το παιχνίδι

Στις εναλλαγές προβαδίσματος, από τις οποίες χαρακτηρίστηκε το πρώτο επτάλεπτο, που βρήκε τη Ζαλγκίρις μπροστά με 16-15, οι γηπεδούχοι είχαν ξεκάθαρη πρόθεση να αξιοποιήσουν τις συνεργασίες του Ουόλτερς με τον Ντέιβις, την ώρα που οι Ιταλοί έβρισκαν λύσεις σε αρκετούς παίκτες, όπως ο Τσιντσαρίνι και ο Ταρτζέφσκι. Όταν ο Τζέιμς μπήκε στο κάδρο, τότε η Αρμάνι έτρεξε επιμέρους 2-8, με το οποίο έμοιαζε να έχει το πάνω χέρι στην πρώτη περίοδο (18-23).

Μετά τα καλάθια των Κουζμίνσκας και Γκουντάιτις, που έφεραν την απόσταση στο +7 ως μέγιστη τιμή στο πρώτο ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους (22-29 στο 15'), ξεκίνησε για αυτούς... η κατηφόρα. Η άμυνα της Ζαλγκίρις φώναξε... παρούσα κι έτσι ξεκίνησε μια αντεπίθεση με εκφραστή την τριάδα των Ντέιβις, Ουάιτ και Ουλανόβας. Αυτή οδήγησε σε ένα φοβερό σερί 18-0 στα συνολικά 5:39 τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, με το τρίποντο του Ουόκαπ να δίνει «αέρα» 11 πόντων στην ανάπαυλα (40-29).

Η Αρμάνι, όμως, δε θα άφηνε το κακό διάστημα αυτό να περάσει χωρίς αντίδραση, με τους πέντε πόντους του Γκουντάιτις στην αρχή της τρίτης περιόδου να την «αφυπνίζουν» και τους Τζέιμς-Μπέρτανς να ακολουθούν, με αποτέλεσμα η απάντηση να έρθει με ένα επιμέρους 13-23, το οποίο την έφερε σε απόσταση βολής μέσα σε επτά λεπτά (53-52). Ο Ντέιβις και ο Γκριγκόνις κράτησαν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, έστω και με μικρή διαφορά, αλλά όλα φαινόταν πως θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Κουζμίνσκας να επιμένει να πάρει την τελευταία επίθεση του τρίτου και να δικαιώνεται, γράφοντας το 60-58 με τρίποντο.

Μιλάκνις και Καβαλιάουσκας πήραν σειρά για ένα +7 της Ζαλγκίρις αυτή την φορά (67-60 στο 31'), αλλά οι εξαιρετικοί Κουζμίνσκας και Γκουντάιτις συνέχισαν το έργο τους, για επανέλθει η διαφορά στην ελάχιστη τιμή της στα έξι λεπτά πριν από το φινάλε με τις δικές τους συνεργασίες (69-68). Αυτός, που θα ανάγκαζε τον Πιανιτζιάνι σε τάιμ άουτ, ήταν ο Ουλανόβας με γκολ-φάουλ για το 73-68, με τον Μίτσοφ να κρατά τους Ιταλούς, αλλά τον Τζέιμς παράλληλα να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο, όταν προσπαθούσαν να φέρουν το ματς σε ισορροπία. Ο Σέρβος, όμως, αστόχησε σε μια προσπάθεια για την ισοφάριση και ο Ουόλτερς με λόμπα έκανε το 80-75 στα 38". Ο Τζέρελς επίσης ήταν άστοχος για τρεις και ο Ντέιβις τιμώρησε εκ νέου την Αρμάνι, αφήνοντας την μπάλα στα 7" για το 82-75 και βάζοντας φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του. Τα τελευταία δεύτερα αφορούσαν την τελική διαφορά, με τον Τζέιμς να βρίσκει στόχο στα 2.6" για το 82-78 και ο Ουάιτ διαμόρφωσε το τελικό 83-78 με 1/2 βολές.

Δεκάλεπτα: 18-23, 40-29, 60-58, 83-78

ΤΟ ΘΗΡΙΟ: Ο Μπράντον Ντέιβις σάλπισε την αντεπίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο και δε σταμάτησε να ταλαιπωρεί την άμυνα της Αρμάνι έως το τέλος. Τα νούμερά του είναι ενδεικτικά από μόνα τους, αφού ο Αμερικανός έπαιξε σχεδόν 29 λεπτά και είχε 27 πόντους, με 11/15 δίποντα, 5/10 βολές, 10 ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα μπλοκ, πέντε κερδισμένα φάουλ και κανένα λάθος.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα παιχνίδι, όπου οι διαφορές δεν είναι μεγάλες και η Αρμάνι μετρά τρεις περισσότερες κατοχές (μία από παραπάνω επιθετικό ριμπάουντ και δύο από λιγότερα λάθη), κάτι που θα μπορούσε να παίξει ρόλο, η ελαφρά μεγαλύτερη ευστοχία της Ζαλγκίρις στα σουτ εντός παιδιάς (56.9% στα δίποντα και 36.4% στα τρίποντα έναντι 54.8% και 33.3%) και τις βολές (65% έναντι 50%), που υποστηρίζεται από ξεκάθαρη υπεροχή στις ασίστ, με 27 έναντι 17 της αντιπάλου του, της έδωσαν την νίκη.