24.7 C

«Κόλλησε» και έχασε ευκαιρία στη Μαδρίτη ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός φλέρταρε με τη νίκη και το μπρέικ μέσα στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά η αστοχία στο τελευταίο τετράλεπτο δεν του επέτρεψε να πάρει το διπλό κι έχασε με 75-72.

Μοιραίος ο Τόμας με το άστοχο τρίποντο ισοφάρισης, έντονα και δικαιολογημένα παράπονα από τους «πράσινους» για τη διαιτησία που στο τέλος έδωσε όλα τα... σπόρια στους γηπεδούχους. Πλέον οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για το δεύτερο παιχνίδι της σειράς την Παρασκευή (19/4, 22.15).

Πολύ νευρικό ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό ο οποίος βρέθηκε να χάνει 6-0 πριν σκοράρει ο Τόμας από κοντά για το 6-2, στο 4'. Οι γηπεδούχοι με μεγάλη ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75μ. βρήκαν ρυθμό και κατόρθωσαν να σκοράρουν 21 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας προβάδισμα με 4 (21-17).

Παρά το γεγονός ότι ο Νικ Καλάθης ήταν... απενεργοποιημένος στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και μείωσε 32-31 χάρη σε τρίποντο του Σον Κιλπάτρικ στο 17'. Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Πάμπλο Λάσο σε συνδυασμό με την εμφάνιση του Φαμπιέν Κοζέρ στον αγώνα βοήθησαν τους γηπεδούχους να πάνε με διαφορά οκτώ πόντων στο ημίχρονο (43-35), με την ελληνική ομάδα πάντως να έχει αδικήσει τον εαυτό της καθώς δεν είχε παίξει άσχημα έως εκείνο το σημείο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε μ' ένα γρήγορο σερί της Ρεάλ (6-0) που έστειλε τη διαφορά στους 14 πόντους (49-35), ανάγκασε τον Πιτίνο να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ κι επί της ουσίας έριξε με την πλάτη στον τοίχο τους κυπελλούχους Ελλάδας. Το τρίποντο του Παπαπέτρου στο 25' έφερε ξανά τον Παναθηναϊκό στη διαφορά του ημιχρόνου (14 πόντοι), καθώς μείωσε 51-43. Δεύτερο διαδοχικό τρίποντο του Παπαπέτρου έφερε τους «πράσινους» στο -5 (51-46).  Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 58-52 κι όλα ήταν ανοιχτά.

Παρά την ατυχία του πολύ καλού έως εκείνο το σημείο Λούκας Λεκαβίτσιους ο οποίος χτύπησε στο φρύδι και αποχώρησε στο 30', ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε και με κοντινή προσπάθεια του Βουγιούκα μείωσε 64-61 στο 34' και ο Λάσο πήρε τάιμ άουτ.

Δύο διαδοχικά τρίποντα από Καλάθη και Τόμας έφεραν την ελληνική ομάδα στο +3 στο 36', με 67-64 και πλέον όλα ήταν ανοιχτά. Ο αρχηγός σκόραρε και για 69-64. Ένα νέο τρίποντο του Καλάθη έγραψε το 72-66, αλλά απάντησε ο Ρούντι για το 72-69, μετά από χαμένο αμυντικό ριμπάουντ.

Ο Καμπάτσο σκόραρε με δύο βολές και μείωσε 71-72, ενώ η «Βασίλισσα» πήρε την κατοχή στα 62'' για το τέλος. Νέες βολές του Κάρολ ο οποίος πήρε τη θέση του Φερνάντεθ στα 54,7'' για το τέλος έφεραν τους γηπεδούχους μπροστά με (73-72). Ο Καμπάτσο ξανά με φάουλ «δώρο» διαμόρφωσε το 75-72 και ο Τόμας αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης και ο αγώνας έληξε με νικήτρια τη Ρεάλ που άνοιξε το σκορ στην προημιτελική σειρά.

ΟΙ... ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΙ ΗΡΩΕΣ: Ο Τζέφρι Τέιλορ και ο Φαμπιέν Κοζέρ ήταν οι κορυφαίοι για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Αμερικανός με σουηδικό διαβατήριο σκόραρε 13 πόντους, ενώ ο Γάλλος πρόσθεσε 12. Στα κρίσιμα ήταν ψύχραιμος στις βολές ο Καμπάτσο ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τα εύκολα φάουλ που σφύριξαν οι διαιτητές. Για τον Παναθηναϊκό ο Νικ Καλάθης έφτασε τους 17 πόντους με 6/19 σουτ. Σημαντικός και ο Τόμας με 12 πόντους, αλλά αστόχησε στο κρίσιμο τρίποντο της ισοφάρισης.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι βολές ήταν εκείνες που έδωσαν τη νίκη στη Ρεάλ. Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν 22 βολές ενώ οι «πράσινοι» μόλις 8. Την ίδια στιγμή οι Μαδριλένοι εκτέλεσαν 35 δίποντα και 25 τρίποντα, ενώ ο Παναθηναϊκός 46 δίποντα και μόλις 20 τρίποντα! Παρ' όλα αυτά η τριπλέτα των Ρίζικ, Ράντονιτς και Ντιφαλά είχε διαφορετικά κριτήρια.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.