17.5 C
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Κράτησε τη νίκη όχι τη διαφορά

Πρεμιέρα με το δεξί για τον Αρη στο Τσάμπιονς Λίγκ.  Εστω και αν έκανε τα εύκολα δύσκολα, η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη επικράτησε τελικά της πρωταθλήτριας Πολωνίας Ζιελόνα Γκόερα  70-64 στη Θεσσαλονίκη μπροστά σε 3000 φίλους της.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη μπήκαν από την αρχή φουριόζοι με ηγέτη τον Κάιλ Γουίβερ και ο Αρης προηγήθηκε με 11-0 (3') ενώ στο 9ο λεπτό είχε πάει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+16) προηγούμενος με 24-8.

Με όπλο την άμυνα, ο Αρης είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε βγάζοντας αρκετούς αιφνιδιασμούς να διατηρεί ένα σημαντικό προβάδισμα διψήφιων διαφορών (37-21 στο 19' η μεγαλύτερη με το ημίχρονο να τελειώνει στο 37-23). Σε εκείνο το διάστημα ο Γουίβερ είχε σημειώσει τους 14 από τους 16 συνολικά πόντους που πέτυχε στον αγώνα.

Οι Θεσσαλονικείς με τρίποντο του εξαιρετικού Παναγιώτη Βασιλόπουλου έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 18 πόντους (48-30 στο 26') και η βραδιά εξελισόταν σε ονειρική για τον Αρη, που κράτησε αυτό το +18 σχεδόν μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου       (56-38 στο 29').

Ομως στο τελευταίο δεκάλεπτο, λίγο η χαλάρωση του Αρη, λίγο η ευστοχία των Πολωνών έξω απο τα 6.75  έφεραν ένα σερί 20-8 για τους φιλοξενούμενους που μείωσαν σε 64-58 (37') βάζοντας σασπές στο παιχνίδι.  Ενα ακόμα όμως μεγάλο τρίποντο του Βασιλόπουλου (που έκανε το 69-60) ήταν η χαριστική βολη. Εκτός του πολυτιμότερου Γουίβερ, κομβική ήταν η παρουσία των Βασιλόπουλου και Αθηναίου που έπιασαν...δεκατριάρι (από 13π. έκαστος με μεστό παιχνίδι).

Ανθρωπος του αγώνα:  Σαφώς ο Κάιλ Γουίβερ, που είχε 16 πόντους με εξαιρετική στατιστική (3/5 διπ., 2/3 τρ., 4/4 βολ., 4 ασιστ, 3 ριμπ.).

Με τη γλώσσα των αριθμών:  Η πίεση του Αρη στην άμυνα ανάγκασε τους Πολωνούς να υποπέσουν σε 21 λάθη, από τα οποία πολλά ο Αρης (που είχε 15 κλεψίματα τα αξιοποίησε σε αιφνιδιασμούς)