21.3 C

Κολοσσιαία ψυχή!

Ο Κολοσσός Ρόδου είδε πολλά «εμπόδια» να μπαίνουν μπροστά του σε όλο το ματς με την Κύμη, αλλά οι παίκτες του Νίκου Βετούλα βρήκαν τον τρόπο για την πρώτη τους νίκη στην φετινή Basket League, κερδίζοντας 97-90 στη δεύτερη παράταση.

Είδε μόλις στα πρώτα επτά λεπτά τον Κουίνσι Ντιγκς να χάνει τις αισθήσεις του και να πέφτει στο παρκέ, για να διακομιστεί στο νοσοκομείο. Είδε τον κορυφαίο του, Δημήτρη Μαυροειδή, να κάνει το 5ο φάουλ στο τέλος της πρώτης παράτασης. Είδε την Κύμη να έχει πάντα τις απαντήσεις, για να μην τον αφήσει... να χαρεί, με την τριάδα των Μπολντς, Σαγκς και Χόρτον να κάνει τη διαφορά. Ο Κολοσσός Ρόδου, όμως, ήταν αποφασισμένος και μετά από 50 αγωνιώδη λεπτά, αναδείχθηκε νικητής στο «θρίλερ» με 97-90, στο πρώτο του θετικό αποτέλεσμα στην φετινή Basket League.

Το παιχνίδι

Ένα 12-0 των «θαλασσί», μετά το αρχικό 0-4 των Χόρτον-Μπολντς, ήταν εκείνο που θα τους έδινε το πάνω χέρι, με τον Ντιγκς να δείχνει το δρόμο σε αυτό το πρώτο πεντάλεπτο, πριν σωριαστεί στο παρκέ και «σοκάρει» το Βενετόκλειο. Οι Μπολντς και Σαγκς είχαν τις απαντήσεις για την ισοφάριση και οι Μπράουνινγκ-Μαυροειδής χρειάστηκε να αναλάβουν δράση για τον Κολοσσό, για να φτάσει μέχρι και στο +9 (23-14 στο 9'), για να δείξουν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τον έλεγχο (25-19).

Η άμυνα της Κύμης έδειξε ουσιαστικά βελτίωση στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, με τον Κολοσσό να έχει μόλις ένα εύστοχο σουτ εντός παιδιάς σε 6.5 λεπτά, με αποτέλεσμα τη μείωση χάρη στη δράση του Τουτζιαράκη (30-27 στο 15'). Οι Μπράουνινγκ και Ντουρέν ανέλαβαν να «ξεκολλήσουν» τους Ροδίτες, ως αντίβαρο στον εξαιρετικό Μπολντς, για να «γράψει» με βολές ο Μαυροειδής το 42-38 του ημιχρόνου, που διαμορφώθηκε παρά τα 2/11 τρίποντα σε εκείνο το διάστημα, ενώ ήταν σημαντικό το προβάδισμα με την πτώση του Ντιγκς νωρίτερα.

Ο Χόρτον και ο Μπολντς, όπως και στην έναρξη του αγώνα, θα εκιννούσαν καλά την τρίτη περίοδο για να βάλουν μπροστά την Κύμη (45-46 στο 23'), με τις άμυνες να κυριαρχούν στα πρώτα έξι λεπτά της, αφού λίγο αργότερα το σκορ θα ήταν ισόπαλο στο 52-52. Την νευρικότητα του Κολοσσού προσπάθησε να «σπάσει» ο Γκιμπς με δικά του σουτ, για να πάρει η ομάδα του τα ηνία παρά την απουσία ευστοχίας έξω από τα 6.75 μέτρα, αλλά ο Μπολντς θα κρατούσε το ματς στην απόλυτη ισορροπία (56-56).

Ο ίδιος συνέχισε στο τελευταίο δεκάλεπτο... από εκεί που είχε σταματήσει και η ομάδα του πήρε για πρώτη φορά διαφορά έξι πόντων, με οκτώ λεπτά να μένουν για το τέλος (56-62). Η αντίδραση ήρθε με επτά πόντους του Ντουρέν για τους παίκτες του Βετούλα και οι δύο ομάδες θα εναλάσσονταν στο προβάδισμα, με το 68-68 να έρχεται από 1/2 βολές του Χόρτον για το τελευταίο δίλεπτο, για να σκοράρει για το 68-71 στα 89" πριν από το φινάλε ο Ουάσινγκτον.

Λίγο αργότερα, όμως, μετά το καλάθι του Μαυροειδή, ο ίδιος θα έκανε βήματα και ο Καστρίτης θα δεχόταν τεχνική ποινή για την ισοφάριση με τη βολή της από τον Ντιούρεν (71-71). Την... ανορθογραφία αυτήν, όμως, θα διόρθωνε ο Μπολντς, κλέβοντας την μπάλα από τον Γκιμπς και φτάνοντας μέχρι το λέι απ για το 71-73 στα 20.8" για την εκπνοή. Ο Κολοσσός, όμως, είχε την ψυχραιμία να βρει με εξαιρετική κυκλοφορία τον Μαυροειδή μόνο του στα 5.8" για το 73-73, με το άστοχο τρίποντο του Μπολντς να σημαίνει παράταση.

Μαυροειδής και Άσκα έδωσαν το σύνθημα για τον Κολοσσό στην παράταση, αλλά αυτή την φορά η απάντηση θα ερχόταν από τον Σαγκς, που όχι μόνο θα έστελνε το ματς ξανά στην ισορροπία, αλλά μάλιστα με ζευγάρι βολών θα την έβαζε μπροστά με 71" για το τέλος (79-81). Ο Μαυροειδής, κάπου εκεί, θα φώναζε δυνατά «παρών» για την νίκη της ομάδας του, αφού έχασε τη δεύτερη βολή του στο 80-81 και, παρότι έπεσε, γύρισε να πάρει το ριμπάουντ και να σπρώξει για τον αιφνιδιασμό που θα έφερνε το καλάθι του Άσκα για το 82-81 στα 32.6". Θα έκανε, πάντως, και το 5ο του φάουλ στην προσπάθεια να σταματήσει τον Χόρτον, που τις βολές του θα σημείωνε το 82-83 στα 17.1", με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για παράβαση βημάτων και 24". Ο Ντουρέν πήρε την προσπάθεια και το φάουλ από τον Χόρτον, αλλά θα είχε 1/2 βολές στα 7.3" και ο Μπολντς πάλι θα έχανε την ευκαιρία του, για να πάει το ματς σε δεύτερη παράταση με 83-83.

Αυτή την φορά ήταν ο Μπράουνινγκ που επιχείρησε να βοηθήσει τους Δωδεκανησίους να ξεφύγουν, αλλά οι Μπολντς και Σαγκς είχαν ξανά τον τρόπο τους για το 89-89 στα 90" πριν από το τέλος. Ο Γκιμπς θα έβρισκε το μεγάλο τρίποντο στα 73" για τον Κολοσσό και μετά από ένα... Hack a Τουτζιαράκης για τις βολές και την αστοχία του Μπολντς, ο Ντουρέν στα 18.9" θα έδινε διαφορά δύο κατοχών (94-90). Ο Μπολντς αστόχησε στο λέι απ, έκανε φάουλ στον Ντουρέν και δέχθηκε τεχνική ποινή, κάτι που θα τελείωνε το ματς.

Δεκάλεπτα: 25-19, 42-38, 56-56, 73-73, 83-83 (α' παρ.), 97-90 (β' παρ.)

ΤΟ «ΒΟΥΝΟ» ΚΑΙ... Ο ΨΥΧΡΑΙΜΟΣ: Ο Δημήτρης Μαυροειδής έκανε την άμυνα της Κύμης να υποφέρει από τον ίδιο. Μέχρι να χρεωθεί με το 5ο του φάουλ πάνω στον Κρις Χόρτον, είχε φτάσει τους 22 πόντους, με 8/9 δίποντα και 13 ριμπάουντ, αποτελώντας τον απόλυτο κυρίαρχο στους αιθέρες. Δεν μπορούμε να μη μιλήσουμε, όμως και για τον Ταϊρίκ Ντουρέν, που τελείωσε με 26 πόντους, 8/20 και - το πιο σημαντικό - 8/9 βολές, χάνοντας βέβαια την πρώτη του στο πρωτάθλημα, αλλά όντας ψύχραιμος όταν χρειάστηκε από τα 4.5 μέτρα.

ΕΓΡΑΨΕ... ΜΟΝΟ ΛΑΘΗ ΣΤΑ ΚΡΙΣΙΜΑ: Ο ΝτεΜάριους Μπολντς ολοκλήρωσε με 31 πόντους, 13/24 σουτ, 10 ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ, σε μια πολύ γεμάτη στατιστική με μόλις δύο λάθη. Όλα αυτά, όμως, αποκρύπτουν λίγο την ανικανότητά του να βρει τον τρόπο να οδηγήσει την Κύμη στο «διπλό», αφού αστόχησε σε τρίποντο στην κανονική διάρκεια για την νίκη, έκανε... μια ακατανόητη επιλογή πάλι με την ομάδα του να έχει την τελευταία κατοχή στην πρώτη παράταση, ενώ στη δεύτερη όταν αστόχησε σε λέι απ στο 94-90, έσπρωξε τον Ντουρέν που του πήρε την μπάλα και βγήκε εκτός εαυτού, με αποτέλεσμα να χρεωθεί με τεχνική ποινή. Όλα λάθος...

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με δέκα παραπάνω κατοχές που είχε ο Κολοσσός (7 από λιγότερα λάθη, τρία από παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ) είχε αρκετές ευκαιρίες με τη σειρά του να πάρει νωρίτερα ένα καθαρό προβάδισμα, αλλά δεν τις είχε εκμεταλλευτεί. Τον πρόδωσαν εν μέρει τα 6/23 τρίποντα, έναντι των 7/19 της Κύμης, αλλά σύντομα θα αποδεικνυόταν καθοριστικός παράγοντας.