24 C
Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

«Καθάρισε» από νωρίς ο Ολυμπιακός (pics)

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στην εντός έδρας αναμέτρησή του με τις Εσπερίδες Καλλιθέας κι έφθασε στη νίκη με το ευρύ 84-39 στο ΔΑΚ Γλυφάδας «Μάκης Λιούγκας», για την 11η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» έκλεισαν αήττητες τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος, κάνοντας το «έντεκα στα έντεκα», «καθαρίζοντας» επί της ουσίας από το πρώτο δεκάλεπτο το ματς, όταν βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 29-8. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να ισορροπήσουν την κατάσταση στη συνέχεια, αλλά χωρίς επιτυχία, με τις παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη να φθάνουν με άνεση στην κατάκτηση του ροζ φύλλου, κλείνοντας την τελευταία περίοδο με επιμέρους σερί 25-6.

Διαιτητές: Τσαχάκης, Φραγκούλη.
Δεκάλεπτα: 29-6, 45-24, 59-33, 84-39.
Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 16 (2), Μάζιτς 4, Σταμάτη 3 (1), Αυτζή 1, Σπυριδοπούλου 5 (1), Παυλοπούλου 5 (1), Νικολοπούλου 5 (1), Σωτηρίου 5, Λίτσι 11, Τζόνσον 9, Κοσμά 6, Σταμολάμπρου 14 (2).
Εσπερίδες (Σκληρός): Λούνα Κάστρο 3 (1), Τζαμπάζη 2, Ουίλιαμς 1, Δανούση 2, Ευμορφοπούλου 2, Στεφάτου 9 (1), Κεχαγιά, Κόρτνεϊ 6 (1), Πατεράκη 8 (1), Μπαλιούση 2, Στεργιοπούλου 4 (1), Σπηλιώτη.

Το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής:

Σάββατο 26/01
Ολυμπιακός-Εσπερίδες 84-39

Κυριακή 27/01
Καλυβίων 17.30 Καλύβια-Αθηναϊκός Μαγκουνής, Γαρινή (Λιμνιάτης)
Ιβανώφειο 14.00 Ηρακλής-Σπόρτιγκ Ντόγκας, Χατζηχαρίσης (Αστρεινίδης)
Αγ. Δημητρίου (Π) 16.45 Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Πανιώνιος Αποστολίδης, Πλιάκας (Τζουβάρας)
ΠΑΟΚ 13.00 ΠΑΟΚ-Πρωτέας Βούλας Τσουμαχίδης, Κατωτικίδης (Πολυχρονίδης)
Μοσχάτου 13.00 Ελευθερία Μοσχάτου-Νίκη Λευκάδας Κωνσταντινίδου, Καρανικόλα Αλ. (Παπαγιαννόπουλος)