20.7 C
Πέμπτη, 10 Οκτωβρίου, 2024

Κάιρι, εδώ κουμάντο κάνει ο Στεφ! (vids)

Με τον Στεφ Κάρι σε μία «μαγική» βραδιά και να φτάνει τους 49 πόντους, κάνοντας τους 37 του Κάιρι Ίρβινγκ να... πάνε στράφι, οι Ουόριορς κέρδισαν με 109-105 στην «Oracle Arena» τους Σέλτικς στο μεγάλο ντέρμπι των πρωτοπόρων των δύο Περιφερειών.

Αφεντικό στο ΝΒΑ είναι οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς και το απέδειξαν ακόμη μία φορά. Οι πρωταθλητές κατέβαλαν με 109-105 τους Μπόστον Σέλτικς, επικρατώντας στις λεπτομέρειες και συνεχίζοντας να είναι μακράν του δεύτερου προπορευόμενοι σε ολόκληρη τη λίγκα. Πολλά οφείλονται για τους νικητές στον Στεφ Κάρι, ο οποίος στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση, είχε 49 πόντους (καλύτερη φετινή επίδοσή του) με 8/11 δίποντα, 8/13 τρίποντα και 9/10 βολές, μαζί με 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, καλύπτοντας έτσι την νευρικότητα των Κέβιν Ντουράντ (20 π., 7/18 σουτ) και Κλέι Τόμπσον (7 π., 3/12 σουτ), με τον Ντρέιμοντ Γκριν να φτάνει σε double double με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ο Κάιρι Ίρβινγκ, που νιώθει... πιο άνετα από κάθε άλλο μέρος στην «Oracle Arena», δεν ήταν αρκετός για τους «Κέλτες» με τους 37 πόντους του, με 8/12 δίποντα, 5/6 τρίποντα και 6/8 βολές. Ο Τζέιλεν Μπράουν σημείωσε 20 πόντους με 6/9 σουτ και ο Αλ Χόρφορντ έπιασε επίσης το double double με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ σημαντική ήταν σε αρκετές στιγμές η συνεισφορά του Μάρκους Μόρις από τον πάγκο, με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι

Στο πρώτο δωδεκάλεπτο, όλοι οι «Κέλτες», όπως και οι αντίπαλοί τους, «χόρευαν» στο ρυθμό του Ίρβινγκ. Εκείνος είχε 5/5 σουτ εντός παιδιάς σε εκείνο το διάστημα και η υπόλοιπη ομάδα κάποια στιγμή είχε ευστοχία της τάξης του 75% στα σουτ εντός παιδιάς, την ίδια ώρα που ο Ντουράντ αποσυρόταν εσπευσμένα στον πάγκο με δεύτερο φάουλ. Κάπως έτσι εξηγείται το 27-37 της περιόδου, με το σκηνικό όμως να αλλάζει, όταν με λύσεις στο τρανζίσιον οι Ουόριορς ισοφάρισαν με σερί 10-0 στα πρώτα 3.5 λεπτά του δεύτερου δωδεκαλέπτου. Ο Μόρις και ο Ροζίερ, όμως, έδωσαν τις λύσεις που έψαχνε από τον πάγκο ο Στίβενς, για να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι οι Σέλτικς σε συνδυασμό με τους 19 πόντους του Ίρβινγκ - το σερί του στα σουτ έφτασε μέχρι το 7/7 - την ώρα που ο Κάρι προσπαθούσε να οδηγήσει τους Ουόριορς, τελειώνοντας το ημίχρονο με 15 πόντους και 6/10 σουτ.

Το «σόου» του Κάρι συνεχίστηκε και στο εξίσου δυνατό ξεκίνημα των παικτών του Κερ στην τρίτη περίοδο, αν και από ασίστ του Γκριν ο Ντουράντ έδωσε το πρώτο προβάδισμα, με την πάροδο 26 λεπτών (59-58). «Εκτελώντας» τους Σέλτικς είτε από κοντά είτε από την «άρκτο» των 7.25 μέτρων, ο πόιντ γκαρντ των Ουόριορς έδειχνε σε τι «κέφια» βρισκόταν, οδηγώντας σχεδόν μόνος του την ομάδα του στο 80-73 της περιόδου, με 34 πόντους και 7/11 τρίποντα. Η διαφορά είχε φτάσει και στους 10, αλλά οι Ίρβινγκ-Χόρφορντ ανέλαβαν την επιχείρηση επαναφοράς για το σύνολο του Στίβενς, με τον πρώτο να δίνει το προβάδισμα με περίτεχνη ενέργεια στα 4:30 λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα (92-93). Ο Κάρι, όμως, εμφανίστηκε ξανά και με πέντε δικούς του πόντους μετά το 95-95, έδωσε ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό. Ο Ίρβινγκ με τη βοήθεια του Ροζίερ προσπάθησε να γυρίσει το ματς, αλλά είδε τον... αντίζηλό του να μη συμφωνεί, όντας ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών.