26.3 C

Ιταλική επέλαση με κρυφό χαρτί τον Ντέλα Βάλε…

Την εντυπωσιακή της πορεία συνέχισε η Αρμάνι Μιλάνο η οποία νίκησε και την Μπασκόνια εντός έδρας (81-74), με τον Αμεντέο Ντέλα Βάλε να βγαίνει μπροστά.

Το σύνολο του Έτορε Μεσίνα έφτασε τις έξι διαδοχικές νίκες και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, περιμένοντας τους αγώνες της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και της Μπαρτσελόνα. Στο αντίποδα οι Βάσκοι έπεσαν στο 3-4.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου 19-14, όμως η δεύτερη περίοδος ανήκε στους Λομβαρδούς οι οποίοι με επιμέρους σκορ 26-15, πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα έξι πόντων (40-34).

Η Αρμάνι πάντως δεν κατόρθωσε να «καθαρίσει» τον αγώνα και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του «Μεντιολάνουμ Φόρουμ» έγραφε 56-53. Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς μείωσαν στην πρώτη επίθεση του τελευταίου δεκαλέπτου σε 56-55, αλλά ένα σερί 14-έστειλε τη διαφορά στους 15 πόντους για τους γηπεδούχους (70-55, 33') και όλα είχαν κριθεί. Το μόνο που απέμενε ήταν να γίνει γνωστή η τελική διαφορά και η κόρνα της λήξης βρήκε θριαμβεύτρια την ιταλική ομάδα με 81-74.

ΚΡΥΦΟ ΧΑΡΤΙ: Η Αρμάνι είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα καθώς σκόραραν οι δέκα από τους δώδεκα παίκτες οι οποίοι πάτησαν παρκέ. Ο Αμεντέο Ντέλα Βάλε ήταν σπουδαίος με 15 πόντους σε 23 λεπτά συμμετοχής. Ο Ιταλός γκαρντ έκανε τη διαφορά και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη. Για τους φιλοξενούμενους, ο Νικ Στάουσκας διασώθηκε με 15 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πολλοί είναι οι αριθμοί που καταδεικνύουν τους λόγους της νίκης των γηπεδούχων. Οι 19/20 βολές αντί των 6/13 που είχαν οι Βάσκοι έπαιξαν ρόλο, όπως και τα 10/22 τρίποντα των Λομβαρδών, την ώρα που η Μπασκόνια σούταρε 8/22. Μέτρια αναλογία ασίστ/λαθών για την ομάδα του Μεσίνα με 14 τελικές πάσες και ισάριθμα λάθη. Κάκιστη η αντίστοιχη των φιλοξενούμενων με 14 ασίστ και 19 λάθη, νούμερα απαγορευτικά για να έφευγαν με το διπλό.