22.8 C

Ισπανική «απόδραση» με… αργεντίνικο στυλ!

Η Ρεάλ κατάφερε να φύγει με το διπλό από την Αγία Πετρούπολη επικρατώντας της Ζενίτ με 86-71 χάρη κυρίως στην απόδοση των δύο Αργεντίνων της.

Η Βασίλισσα ξεκίνησε το ματς αρκετά δυνατά και κατάφερε περίπου στα μέσα της πρώτης περιόδου να πάρει μία διαφορά ακόμα και 8 πόντων, χτυπώντας κυρίως μέσα από το ζωγραφιστό. Ωστόσο στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποιες λύσεις και κατάφεραν να μειώσουν σε 19-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ρώσοι προσπάθησαν να γίνουν... αφεντικό στο ματς και τα κατάφεραν, περνώντας για πρώτη φορά μπροστά με 31-28. Κάπου εκεί Καμπάτσο και Κοσέρ άρχισαν να... πυροβολούν και μοιράζοντας παράλληλα το παιχνίδι της ομάδας του Λάσο μετέτρεψαν το σκορ σε 33-42. Οι γηπεδούχοι στο φινάλε του ημιχρόνου, βρήκαν κάποιες λύσεις στην άμυνα και έκλεισαν το πρώτο μέρος στο -7 (37-44).

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιβληθούν και να τρέξουν το γήπεδο, ώστε να ξεφύγουν με ένα σκορ ασφαλείας. Ο Καμπάτσο συνέχισε να δίνει το ρυθμό και η Ρεάλ έφτασε στο +12, με τον Ντεκ να μπαίνει στην εξίσωση. Η 3η περίοδος βρήκε τους Ισπανούς να βρίσκονται μπροστά με διψήφια διαφορά (56-66). Στην 4η περίοδο ο Αγιόν προσπάθησε να πληγώσει την παλιά του ομάδα, παρασύροντας και τους συμπαίκτες του για την μεγάλη ανατροπή. Η Ζενίτ πλησίασε στο καλάθι, αλλά η ποιότητα κυρίως των περιφερειακών της Ρεάλ, δεν άφησε πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους. Αυτή ήταν μία ακόμα σημαντική.... απόδραση για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο.

Ο MVP: Το βραβείο του πολυτιμότερου θα έπρεπε να μοιραστεί ανάμεσα σε δύο Αργεντίνους. Ο Φακούντο Καμπάτσο με 19 πόντους και 5 ασίστ ήταν εκπληκτικός, όπως και ο Γκάμπριελ Ντεκ με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Ρεάλ ήταν τρομερά εύστοχη από τα 6,75 μ. κυρίως στα... ζόρικα σημεία του ματς και με 15/33 θα ήταν πολύ δύσκολο να ηττηθεί.