18.4 C
Τρίτη, 22 Οκτωβρίου, 2024

“Θρίλερ” σε Ουάσινγκτον και Κλίβελαντ(vids)

Εύκολη δουλειά είχαν οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, που επικράτησαν επί των Πίστονς με 110-83, σε μια αναμέτρηση όπου οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στον Μπλέικ Γκρίφιν και την παρέα του.

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στους Χοκς, κάνοντας "περίπατο" στην Ατλάντα και επικρατώντας με 128-111. Η επιστροφή του Στέφεν Κάρι ήταν καθοριστική, με την τριάδα Κάρι-Ντουράντ-Τόμπσον να σημειώνει τους 85 από τους 128 πόντους!

Οι Καβαλίερς πέτυχαν μεγάλη νίκη στο Κλίβελαντ επικρατώντας με 99-97 επί των Μπρούκλιν Νετς, σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ. Η ομάδα του Κλίβελαντ, κατάφερε να πάρει τη "κλέψει" τη νίκη από τους Νετς χάρις στο κάρφωμα του Άλεκ Μπερκς με 3 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε.

Ακόμη ένα θρίλερ για σήμερα, με τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς να κάνουν τα εύκολα δύσκολα απέναντι στους Νικς. Οι "μάγοι" απώλεσαν τη διαφορά 16 πόντων που είχαν διαμορφώσει, με 4 λεπτά να απομένουν στο χρονόμετρο. Το τρίποντο ωστόσο του Τζον Γουόλ λύτρωσε τους Ουίζαρντς οι οποίοι κέρδισαν με σκορ 110-107.

Με τον "μαγικό" Νίκολα Γιόκιτς οι Νάγκετς πήραν μεγάλη νίκη απέναντι στους Ράπτορς, επικρατώντας με 106-103.  Ο Σέρβος ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 106-103, ενώ με το triple-doucble του οδήγησε τους Νάγκετς στο πολυπόθητο αποτέλεσμα.

Οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς θριάμβευσαν απέναντι στους Χιούστον Ρόκετς, επιστρέφοντας από το -19 και επικρατώντας τελικά με 91-103. Μία περίοδος χρειάστηκε για τους Γουλβς για να γυρίσουν το ματς "ανάποδα" και να πάρουν την πολυπόθητη νίκη απέναντι στου Ρόκετς.

Επιστροφή στην κορυφή της Δύσης για τους Λος Άντζελες Κλίπερς, οι οποίοι επικράτησαν επί των Πέλικανς στη Νέα Ορλεάνη με 129-126. Οι Κλίπερς ήταν καταιγιστικοί σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, περνώντας μάλιστα μπροστά ακόμη και με 18 πόντους, οι Πέλικανς ωστόσο απάντησαν και το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ. Η ομάδα του Λος Άντζελες ωστόσο στάθηκε τυχερή με το άστοχο σουτ του Ετουάν Μουρ και έφυγε με τη νίκη.