19.6 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Θρίαμβος της Ζαλγκίρις με ανατροπή στο ντέρμπι με τη Ρίτας

Η Ζαλγκίρις ήταν η θριαμβεύτρια στο ντέρμπι του λιθουανικού πρωταθλήματος, καθώς υπέταξε εκτός έδρας τη Ρίτας Βίλνιους με 76-69.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν και να προηγούνται 23-16.

Η συνέχεια όμως ήταν εντελώς διαφορετική. Η Ρίτας ανέβασε την απόδοσή της και στο ημίχρονο οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα του γηπέδου να γράφει 42-41.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους οι οποίοι με επιμέρους σκορ 21-11 κατάφεραν να ξεφύγουν με 63-52.

Όλα έδειχναν ότι η Ρίτας ήταν πιο κοντά στη νίκη, όμως στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, το συγκρότημα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έπαιξε εκπληκτική άμυνα και βρίσκοντας παράλληλα τις λύσεις στην επίθεση πήρε ένα τεράστιο «διπλό» με 76-69, έχοντας νικήσει στο τελευταίο δεκάλεπτο με το εμφατικό 24-6...

Ο Νέιτ Ουόλτερς με είκοσι πόντους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές, ενώ από την πλευρά των ηττημένων ο Ντι Τζέι Σίλι σημείωσε 22, αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.